Od września 2022 r. w statucie przedszkola powinny się znaleźć zapisy związane z organizacją zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w przypadku ich zawieszenia z powodu zaistnienia określonych przepisami okoliczności. Podpowiadamy, co dokładnie określić w nowych zapisach w statucie.
Ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw wprowadza m.in. zmiany w ustawie Prawo oświatowe. Na ich podstawie od roku szkolnego 2022/2023 r. dyrektorzy przedszkoli będą obowiązani do zorganizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zaistnienia następujących okoliczności:
Szczegółową organizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość powinien określić statut przedszkola. Z przepisu wynika, że niepubliczne przedszkola mają obowiązek stosowania przepisów zawartych art. 125a ust. 1-5 ustawy Prawo oświatowe oraz przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 125a ust. 6 ustawy. Konieczność wprowadzenia zmian do statutu została wskazana w art. 5 ust. 7 ustawy z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
W związku z tym, że ww. przepisy wchodzą w życie 1 września 2022 r., do treści obowiązujących statutów należy wprowadzić odpowiednie zapisy jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023. Postanowienia statutu o zdalnym nauczaniu będą obowiązywały od 1 września 2022 r.
W nowych zapisach należy określić w szczególności:
Szczegółowe wytyczne określające warunki organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość znajdą się w rozporządzeniu, które na podstawie delegacji zawartej w ust. 6 art. 125a powinien określić minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości psychofizyczne uczniów, a także konieczność zapewnienia uczniom i rodzicom indywidualnych konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia oraz właściwego przebiegu procesu kształcenia.
Zakres zmian wymieniony w treści art. 125a ust. 7 jest szeroki i każda przedszkole powinno wprowadzać nowe zapisy z uwzględnieniem swojej specyfiki.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń