Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Archiwalny Pieczęć urzędowa w przedszkolu publicznym - czy jest dozwolona

Pytanie: Czy przedszkole musi posiadać pieczęć urzędową do podbijania, między innymi, aktów nadania stopnia awansu zawodowego? Jeśli tak, to jakie powinna mieć wymiary i czy można zamówić ją w zwykłym sklepie z pieczątkami?

Archiwalny Wiek dzieci i regulacje dotyczące religii w przedszkolu

Pytanie: Czy w przedszkolu organizuje się naukę religii dla wszystkich chętnych dzieci, czy tylko w grupach 6-latków? Gdzie można doszukać się regulacji prawnej w tym zakresie?

Archiwalny Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym

Pytanie: Pytanie dotyczy sytuacji zerówek. Od jakiej liczby dzieci w oddziale zerówkowym dyrektor powinien wystąpić do organu prowadzącego o utworzenie drugiego oddziału?

Archiwalny Lekcje religii w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Czy przedszkole niepubliczne ma obowiązek organizowania lekcji religii, zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie organizowania nauki religii? Jakie procedury trzeba podjąć, by w przedszkolu niepublicznym zorganizować religię?

Archiwalny Program wychowawczy i profilaktyczny w przedszkolu

Pytanie: Czy w przedszkolach wymagane jest obowiązkowe opracowanie programu wychowawczego i profilaktycznego?  

Archiwalny Zasady funkcjonowania oddziału przedszkolnego przy zespole szkół

Pytanie: Proszę o określenie zasad funkcjonowania oddziału przedszkolnego przy zespole szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum). Chodzi mi o regulację prawną (statut, program wychowawczy) - jak skonstruować te dokumenty, czy będą one wspólne  czy oddzielne? Jak sporządzić umowę o pracę z nauczycielką oddziału przedszkolnego? Czy obowiązuje ją 35 dni urlopu, czy tak jak pozostałych nauczycieli w zespole? Czy i jak powinien funkcjonować oddział przedszkolny w dni wolne i wakacje?

Archiwalny Oddział przedszkolny w szkole – czy mogą być dzieci z różnych grup wiekowych

Kiedy w środowisku lokalnym jest niewielka liczba dzieci podlegających obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu lub, gdy zabrakło dla nich miejsca w przedszkolu, oddział przedszkolny można stworzyć w szkole. Sprawdź, czy wolno łączyć w nim wychowanie przedszkolne dzieci z różnych grup wiekowych.

Archiwalny Dzieci odkrywają swoją seksualność - jak rozmawiać na "te" tematy

Pytanie: Dominik, podczas przebierania się w sali do gimnastyki korekcyjnej, zdjął majtki i pokazywał pupę innym dzieciom. Agatka w trakcie swobodnych zabaw wymyśliła, że jest lekarzem. Dotykała koleżankę, oglądała jej ciało i widać było, że sprawia jej to dużo przyjemności. Innym razem Zosia i Kamil próbowali się całować, czym wywołali śmiech całej grupę, a sami byli bardzo z siebie zadowoleni. Na pytanie nauczycielki, co robią, odpo­wiedzieli, że są mamą i tatą. Jak należy reagować na takie sytuacje i rozmawiać z dziećmi o seksualności?

Archiwalny Program wychowawczy w przedszkolu - zasady dopuszczenia do użytku

Pytanie: Jakim dokumentem przyjmuje się do realizacji wybrany program wychowania przedszkolnego? Z przepisów prawa wynika, że zatwierdza go dyrektor. W obowiązujących kompetencjach rady pedagogicznej brak zapisu (jak poprzednio), że rada przyjmuje uchwałą program do realizacji. Czy można to zdrobić za pomoca zarządzenia dyrektora?

Archiwalny Zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach niepublicznych i przyznawania dotacji na dzieci

Pytanie: Ustawa o sytemie oświaty reguluje zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach publicznych, określając również ilość dzieci w oddziale. Czy przepisy te mają zastosowanie do przedszkoli niepublicznych? W przedszkolu takim odziały liczą bardzo często ponad 30 dzieci. Jak w tej sytuacji powinna postapić jednostka samorządu terytorialnego, która udziela dotację? Czy dotacja ta powinna być przyznana na wszystkie dzieci, czy należy się tu odnieść do statutowych przepisów przedszkoli publicznych?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty