Stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wzrosną w 2025 r. o 5%. Oznacza to konieczność wypłaty wyższych stawek wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wraz z wyrównaniem, które obejmie także niektóre inne składniki wynagrodzenia a nawet inne świadczenia pieniężne. Sprawdź, jak wypłaca się podwyżki dla nauczycieli w 2025 roku.
Podwyżki dla nauczycieli w 2025 roku - nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego w nowelizacji rozporządzenia MEN
Nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela początkującego, mianowanego i dyplomowanego zostały już opublikowane w projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Stawki te wzrosną odpowiednio do podwyższenia kwoty bazowej dla nauczycieli przyjętej w ustawie budżetowej na rok 2025 a w konsekwencji do parametru średnich wynagrodzeń - o 5 proc. Sprawdź, ile wyniosą stawki pensji zasadniczej nauczycieli na rok 2025.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Termin wypłaty podwyżek dla nauczycieli zależy od tego, kiedy nowelizacja rozporządzenia MEN wejdzie w życie (musi to nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej tj. do 20 kwietnia 2025 r.). Podwyżkę wynagrodzeń wypłaca się w najbliższym terminie płatności przypadającym po wejściu w życie nowelizacji. To jednak nie wszystko.
Specyfika podwyżki dla nauczycieli wiąże się z jej retroaktywnością czyli skutkiem wstecznym. Z art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela wynika bowiem obowiązek wyrównania choć podwyżki mogą wejść w życie w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej. Poza tym nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązują z mocą od 1 stycznia 2025 r. (§ 2 rozporządzenia MEiN z 24 lutego 2023 r.).
Co to oznacza? Otóż musimy podejść do wypłat dla nauczycieli tak, jakby nowe stawki obowiązywały od 1 stycznia 2025 r., choć de facto podwyżki będą wypłacone później. W praktyce oznacza to konieczność wyrównania wynagrodzenia zasadniczego i wszelkich jego pochodnych.
Wyrównaniu podlega oczywiście wynagrodzenie zasadnicze, ale nie tylko. Należy wyrównać każdy inny składnik wynagrodzenia nauczyciela, którego wysokość zależy od wynagrodzenia zasadniczego.
Wyrównaniu podlega:
Wyrównać należy nauczycielowi także inne świadczenia pieniężne niebędące wynagrodzeniem należne i wypłacone w okresie od 1 stycznia 2025 r, jeżeli tylko stanowią one pochodną wynagrodzenia zasadniczego. Wyrównanie obejmie tym samym:
Wyrównanie powinno objąć także nauczyciela, z którym rozwiązano stosunek pracy, pod warunkiem, że był on zatrudniony choćby przez jeden dzień w okresie od 1 stycznia 2025 r. To, że stosunek pracy nauczyciela już nie obowiązuje, nie zwalnia szkoły z obowiązku wyrównania. Przepisy prawa nie przewidują tu bowiem żadnych rozróżnień.
Dotyczy to także przypadku, w którym z nauczycielem rozwiązywany jest stosunek pracy, a następnie dochodzi do ponownego zatrudnienia w tej samej szkole. Wyrównanie powinno wówczas objąć także poprzednie zatrudnienie.
Wyrównać należy także wynagrodzenie urlopowe wypłacone nauczycielowi w tym okresie. Wyrównaniu będą bowiem podlegać stałe i zmienne składniki wynagrodzenia wchodzące do podstawy wymiaru pensji urlopowej. Dotyczy to także średniej za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.
Podwyższyć należy również płacę nauczycieli nieobecnych w pracy, a pobierających wynagrodzenie np. na urlopie dla poratowania zdrowia czy w stanie nieczynnym. Nie dotyczy to jednak nauczycieli przebywających na:
Osoby takie pobierają wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy. Ustawowa podwyżka wynagrodzenia nauczycielskiego nie obejmuje podstawy wymiaru tych świadczeń. Zgodnie bowiem z art. 43 ustawy zasiłkowej podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.
Co istotne, przepisy nie nakładają obowiązku informowania nauczycieli o podwyżkach. Zasadniczo bowiem wystarczające jest wskazanie w akcie mianowania lub umowie o pracę zasad ustalania wysokości wynagrodzenia, bez podawania jego kwoty. Czasami jednak zamieszczane są w nich określone stawki składników wynagrodzenia. W takim przypadku konieczna jest aktualizacja tych kwot.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń