Obecne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli przyjęte w rozporządzeniu płacowym są dalekie od oczekiwań kadry pedagogicznej. Zauważamy jednak, że są to stawki minimalne. W ujęciu prawnym istnieje możliwość zwiększenia takich stawek.
Stawki wynagrodzenia zasadniczego podane w załączniku do rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. są stawkami minimalnymi. Istnieje więc możliwość ich podniesienia w określonym trybie.
Przede wszystkim organ prowadzący może zwiększyć środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym podwyższać minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego a także minimalną wysokość dodatku funkcyjnego dla wychowawcy klasy. Rozwiązanie takie jest więc prawnie możliwe.
Co istotne, takie rozwiązanie może być zastosowane wobec wszystkich nauczycieli na danym poziomie kwalifikacji, a nie indywidualnie wobec poszczególnych nauczycieli. Polega ono bowiem na zmianach kwot w tabeli stawek wynagrodzenia zasadniczego.
To jednak nie jedyne rozwiązanie. Otóż organ prowadzący może upoważnić dyrektora do podwyższenia stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela w indywidualnych przypadkach. Podwyższenie może nastąpić jedynie w granicach ustalonego planu finansowego szkoły. Podnieść można zarówno stawkę minimalną z rozporządzenia, a nawet już podwyższoną przez organ prowadzący.
Obowiązuje tu jednak bardzo istotne ograniczenie. Otóż podniesienie stawek wynagrodzenia zasadniczego może być sfinansowane wyłącznie z:
Ograniczenie to powoduje oczywiście, że podnoszenie stawek wynagrodzenia zasadniczego przez samorządy jest rzadko spotykane. Niemniej jednak jest prawnie możliwe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń