Niepubliczna szkoła i niepubliczne przedszkole nie muszą prowadzić dokumentów związanych z nadzorem pedagogicznym, bo ich dyrektorzy nie są zobowiązani do jego sprawowania. Jeśli jednak zdecydują się na takie rozwiązanie, to odpowiednie zapisy muszą znaleźć się w statucie. Sprawdzamy, kiedy nadzór pedagogiczny staje się obowiązkowy w szkole i przedszkolu niepublicznym.
Przepisy o nadzorze pedagogicznym – czy tylko dla szkół publicznych
Normy prawne dotyczące nadzoru pedagogicznego regulują dwa akty prawne:
W ustawie Prawo oświatowe kwestie dotyczące nadzoru pedagogicznego uregulowane zostały w rozdziale 3 „Zarządzanie szkołami i placówkami publicznymi”. Ponadto, zgodnie z § 35 rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego do niepublicznych szkół i placówek nie stosuje się przepisów:
W niepublicznej szkole i przedszkolu dyrektor nie ma obowiązku sprawowania nadzoru pedagogicznego w stosunku do zatrudnionych w nich nauczycieli. Także rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego, wyłączając konieczność stosowania przepisów § 22–24 do niepublicznych szkół i placówek zwalnia ich dyrektorów z obowiązku prowadzenia wymienionych w nim form nadzoru oraz opracowywania planu nadzoru pedagogicznego.
Przeczytaj również:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń