Przyszli doradcy inwestycyjni przygotowując się do pracy w zawodzie, powinni kłaść szczególny nacisk na zrozumienie zasad przeprowadzenia analizy fundamentalnej. Na studiach lub kursach jest to jedna z omawianych metod oceny potencjału inwestycyjnego. Dzięki analizie fundamentalnej doradca może ocenić szczegółowo, w jakiej kondycji finansowej jest dane przedsiębiorstwo i czy warto inwestować w jego akcje. Jest to metoda na tyle uniwersalna, że znajduje zastosowanie w wielu branżach i na rynkach w różnych krajach. Co każdy student powinien wiedzieć na temat analizy fundamentalnej?
Analiza fundamentalna to jedna z metod oceniania potencjału inwestycyjnego i kondycji finansowej przedsiębiorstwa, które wchodzi na giełdę lub istnieje na niej od dłuższego czasu. W analizie fundamentalnej wykorzystuje się różne narzędzia, by ocenić realną wartość aktywów takich jak: akcje, obligacje i inne instrumenty inwestycyjne. Zadaniem doradcy przeprowadzającego analizę tego typu jest określenie, jakie decyzje inwestycyjne podejmować w oparciu o dane i wskaźniki, które pozwalają zrozumieć zdolność firmy do generowania zysków w przyszłości.
W analizie fundamentalnej ocenia się prawdziwą wartość akcji na podstawie wskaźników, które spółka udostępniała w poprzednich latach. Analitycy dokładnie przyglądają się bilansowi, w którym znajduje się stan finansowy przedsiębiorstwa w danym czasie. W bilansie można prześledzić informacje na temat kredytów, inwestycji, zasobów i źródeł finansowania w firmie. Analiza fundamentalna obejmuje też przyjrzenie się sprawozdaniu z przepływów pieniężnych generowanych i zużywanych przed spółkę. Inwestorzy mogą dzięki temu lepiej zrozumieć, czy firma jest w stanie spłacać swoje zobowiązania, wypłacać dywidendy i generować środki finansowe na dalsze finansowe. W ostatniej kolejności analiza dotyczy rachunku zysków i strat, który dostarcza informacji o rentowności firmy w danym okresie.
Do przeprowadzenia analizy fundamentalnej potrzeba dużo czasu, gdyż jest to proces skomplikowany. Nie zapewnia sukcesu inwestycyjnego, jednak daje inwestorom dokładny obraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki tej metodzie można poznać także warunki makroekonomiczne, w których funkcjonuje firma, skupiając się zarówno na ogólnym otoczeniu gospodarczym i kondycji rynków finansowych, jak i na aspektach takich jak: inflacja, polityka fiskalna państwa, a także sytuacja na rynku pracy. Szerokie spojrzenie na firmę pozwala poznać kontekst pozostałych danych i uwzględnić go w swojej własnej ocenie.
Analiza sektorowa w ramach analizy fundamentalnej z kolei polega na przyjrzeniu się specyficznym uwarunkowaniom dla danej branży. Sprawdzenie, jak spółka radzi sobie ze zmieniającymi się trendami, konkurencją i innymi czynnikami pomaga przewidzieć liczbę zamówień w przyszłości i szanse na rozwój. Na tej postawie można dokonać pełnej analizy sytuacyjnej i finansowej firmy.
Ostatnim elementem analizy fundamentalnej jest dokonanie wyceny akcji spółki. Wycena analityka może być zupełnie inna niż cena rynkowa, o czym powinni pamiętać inwestorzy. Dzięki dodatkowemu spojrzeniu na szereg czynników ekonomicznych i danych dostarczanych przez samą spółkę w formie sprawozdań i bilansów można uniknąć błędnych decyzji inwestycyjnych, związanych z bańkami spekulacyjnymi i nieuzasadnionym zawyżeniem notowań spółki. Ważne jest jednak opieranie się na rzetelnych analizach, przygotowanych przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę z zakresu ekonomii, popartą doświadczeniem i wykształceniem.
Pamiętajmy też, że dobrym uzupełnieniem analizy fundamentalnej jest zawsze analiza techniczna wykorzystująca metody analizy statystycznej oraz szereg różnych wskaźników.
Artykuł sponsorowany
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń