Pandemia wpłynęła znacząco na organizację pracy szkół na całym świecie. W krytycznym momencie wiele szkół zostało tymczasowo zamkniętych w trosce o zdrowie uczniów, nauczycieli i pracowników. Konieczność zrealizowania programu nauczania skutecznie motywowała organy prowadzące do podjęcia racjonalnych działań w tak trudnej sytuacji. W krótkim czasie okazało się, że szkoły przeorganizowały się i przy sporym wysiłku kadry nauczycielskiej podjęły się prowadzenia nauki zdalnej z wykorzystaniem przeróżnych narzędzi, kontynuując tym samym proces dydaktyczny.
Dziś z perspektywy czasu można przyjrzeć się i przeanalizować efekt tych działań. Pandemia przyspieszyła zmiany w sposobie komunikacji między uczniami a szkołą, rodzicami a nauczycielami, a także między samymi uczniami.
Szkoły wróciły wprawdzie do standardowego trybu nauczania, ale mała rewolucja technologiczna pozostawiła po sobie trwałe skutki i wpłynęła pozytywnie na procesy komunikacyjne w szkołach.
Naprzeciw potrzebom szkół wyszła firma Microsoft, która od początku pandemii podkreślała chęć wsparcia zdrowia i bezpieczeństwo publicznego, a wyraźnym krokiem ku temu było zaoferowanie pakietu rozwiązań do zdalnego nauczania. Shape the Future to program rabatowy Microsoft na urządzenia edukacyjne z systemem Windows 11 Pro dla Edukacji. W rezultacie szkoły kwalifikujące się do programu mogą kupować urządzenia m.in. Lenovo, Dell, HP, Acer po obniżonych cenach. Komputery te wyposażone są w wersję Windows 11 Pro przeznaczoną specjalnie dla edukacji, co pozwala stosować domeny, zarządzać komputerami itp. Specjalna wersja systemu dla edukacji umożliwia dostęp do infrastruktury szkolnej. Dzięki temu każdy uczeń i nauczyciel otrzymuje wysokiej jakości narzędzia do nauki na bezpiecznych i łatwych do wdrożenia i zarządzania urządzeniach.
Kolejnym elementem przybliżającym technologię szkołom jest bezpłatne udostępnienie szkołom usługi Office 365 A1 wraz z aplikacją Microsoft Teams, dotychczas stosowaną przede wszystkim w świecie biznesu. Wersja edukacyjna platformy Microsoft Teams to intuicyjne narzędzia dla uczniów i nauczycieli, dzięki którym można spotykać się, współpracować, tworzyć wspólne treści, dzielić się zasobami. Jako platforma do wirtualnych spotkań, Teams umożliwia prowadzenie dyskusji twarzą w twarz, a jego funkcje pozwalają na łatwą dystrybucję zadań - niezależnie od tego, gdzie znajdują się poszczególne osoby – uczniowie, czy nauczyciele. Teams umożliwia administratorom i pracownikom szkoły sprawne udostępnianie w czasie rzeczywistym materiałów, plików, zdjęć. To bardzo skraca drogę do ucznia. Nie ma większego znaczenia, gdzie znajduje się użytkownik – czy siedzi w klasie, czy w domu, czy gdzieś w przestrzeni publicznej. Podczas przesyłania danych bardzo ważne jest bezpieczeństwo plików – tutaj zapewniane jest przez system Windows 11 Pro.
Jak zadbać o komfort pracy, który pozwoli nauczycielowi skupić się na prowadzeniu lekcji, zamiast zastanawianiu się, jak skonfigurować i przełączyć w danym momencie kamerę, monitor, głośniki?
Swobodę pracy z uczniami zapewni odpowiednio skonfigurowana pracownia do nauki hybrydowej. Oprócz oprogramowania, które umożliwia współpracę na odległość warto dobrać specjalistyczny sprzęt: tablicę interaktywną, dotykowy panel do sterowania połączeniem zdalnym, kamerę (tak aby uczeń w domu widział to samo, co osoby przebywające w klasie), mikrofony i głośniki. Wszystko intuicyjne i dostępne za jednym kliknięciem.
Taki zestaw można dodatkowo uzupełnić laptopami dla uczniów i nauczycieli z licencją Windows 11 Pro dla Edukacji (program Microsoft Shape The Future, który umożliwia zakup licencji Windows na preferencyjnych warunkach). I mamy komplet.
Rozwiązania do nauki hybrydowej oraz sprzęt objęty programem Microsoft Shape the Future jest dostępny w firmie PRODATA.
==============
Witold Małecki - Prezes Zarządu firmy PRODATA sp. z o.o., która wdraża rozwiązania do nauki hybrydowej.
Od wielu lat obsługujemy klientów edukacyjnych i wiemy jak duże znaczenie ma dla nich cena komputera, którego zakup musi mieścić się w wyznaczonym budżecie. Jednocześnie komputery te powinny spełniać pewne normy, to musi być sprzęt wydajny, wytrzymały, sprawnie działający przez kolejne lata. Klienci edukacyjni chcą dobrze ulokować swoje pieniądze i mieć poczucie, że dokonali dobrego wyboru. Program Microsoft Shape the Future to doskonała odpowiedź na te bolączki. Niższa cena za licencję Windows dla edukacji pozwala szkołom i gminom efektywniej rozporządzać ograniczonymi środkami przeznaczonymi na modernizację wyposażenia komputerowego. Komputery z najnowszym systemem Windows Pro dla edukacji są świetnym narzędziem do nauki stacjonarnej, jak i hybrydowej, a wyposażenie ich w rozwiązania Microsoft 365, czy Microsoft Teams Rooms wprowadzają elastyczne i wygodne narzędzia do komunikacji z uczniami i nauczycielami.
Artykuł partnera
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń