Kto może udzielić pożyczki online?

Data publikacji: 20 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
Kto może udzielić pożyczki online?
Dokument archiwalny

Chcąc pozyskać finansowe wsparcie na pilny wydatek, wiele osób rozważa pożyczkę online. Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, na których powinna opierać się dobra i bezpieczna oferta. Oszczędzi się wówczas nie tylko na czasie, ale i niepotrzebnie wysokich kosztach.

Chcąc pozyskać finansowe wsparcie na pilny wydatek, wiele osób rozważa pożyczkę online. Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, na których powinna opierać się dobra i bezpieczna oferta. Oszczędzi się wówczas nie tylko na czasie, ale i niepotrzebnie wysokich kosztach.

Kredyt gotówkowy przez internet - czy to możliwe?

Potrzebując gotówki na dowolne konsumpcyjne potrzeby, najczęściej klienci stają przed wyborem kredytu gotówkowego lub pożyczki. Te pierwsze rozwiązania to specjalność tradycyjnych banków, z kolei druga grupa jest produktem firm pozabankowych. I choć stale upraszczane są wymagania wobec zwykłych kredytów, tak pod tym kątem to pożyczki pozostają bezkonkurencyjne.

Bez konieczności wychodzenia z domu, za pomocą prostego formularza złożyć można wniosek, który rozpatrzony zostanie w ciągu kilku minut. Wnioskujący nie musi wykonywać lub odbierać dodatkowych połączeń telefonicznych, podobnie jak nie są potrzebne zaświadczenia od pracodawcy w sprawie dochodów. Do umowy pożyczki wystarczy zadeklarowanie łącznej sumy dochodów, a pieniądze przelewane są prosto na wskazane konto bankowe. To niewątpliwe atuty, które dla wielu klientów świadczą o przewadze usług pożyczkowych nad kredytami gotówkowymi w bankach.

Pożyczka pozabankowa - na czym polega?

Pożyczka to usługa firm pozabankowych, które specjalizują się w udzielaniu wsparcia finansowego na uproszczonych zasadach. Większość ofert funkcjonuje w całości w internecie, pozwalając ubiegać się o środki szybko i bez dodatkowych formalności. Oprócz wypełnienia formularza niezbędnymi danymi, przejść należy weryfikację tożsamości oraz ocenę zdolności kredytowej. Na ich podstawie możliwe będzie podjęcie decyzji w sprawie wypłaty środków, co zająć powinno nie więcej niż kilka minut. W zależności od obowiązującego systemu przelewów u danego pożyczkodawcy, środki powinny znaleźć się na koncie najpóźniej najbliższego dnia roboczego z samego rana.

Pożyczki pozabankowe w założeniu mają pokrywać pilne wydatki na prywatne cele, a całkowity koszt zobowiązania oraz okres spłaty są z góry ustalone. Ten ostatni parametr rozróżnia pożyczki na dwie główne kategorie: krótkoterminowe chwilówki oraz finansowanie długoterminowe. To, na jak długo zawarta zostanie umowa, powinien ocenić sam klient jeszcze przed wypełnieniem formularza. Przy większych kwotach niekiedy lepiej rozłożyć finansowanie na raty, aniżeli nakładać na siebie obowiązek szybkiego zgromadzenia środków do spłaty tylko w 30 dni.

Kredyt a pożyczka - czym się różnią?

Z pozoru między pożyczkami a kredytami bankowymi leży wiele punktów wspólnych. W obu przypadkach do pomyślnej weryfikacji wniosku trzeba sprawdzić zdolność kredytową. Co więcej, i tu, i tu dopasować można elastyczną kwotę i czas na spłatę pożyczki. Przyglądając się bliżej tym produktom, uwydatniają się jednak liczne i wyraźne różnice.

  • Aby otrzymać kredyt w banku, przygotować należy zaświadczenie od pracodawcy w sprawie uzyskiwanych dochodów. Firmy pożyczkowe rzadko z kolei proszą o takie dokumenty, poprzestając na konieczności zadeklarowania zarobków w formularzu.

  • Nawet jeżeli ubiegamy się o kredyt online, przetwarzanie wniosku nie odbywa się w 100% internetowo i bezkontaktowo. Wiele banków podczas rozpatrywania wniosku angażuje pracowników do rozmowy z klientem, w czasie gdy firmy pożyczkowe rzadko sięgają po takie rozwiązania.

  • Udzielenie pożyczki możliwe jest także wtedy, gdy nie posiadamy dobrej historii w BIK. Niektóre firmy nie uwzględniają tego rejestru podczas oceny zdolności kredytowej konsumenta. Chcąc otrzymać z kolei pożyczkę gotówkową w banku, liczyć się należy zawsze z koniecznością wysłania zapytania do Biura Informacji Kredytowej.

Decydując się na kredyt online warto skorzystać z najlepszych okazji dostępnych na rynku. Można znaleźć je na stronie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-online/.

Czy pożyczki pozabankowe przez internet są bezpieczne?

Rynek pożyczek pozabankowych przeszedł w ostatnich latach długą i wyboistą drogę w kierunku dopełnienia coraz bardziej wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa. Istotny wpływ miały na to konsekwentne nowelizacje ustawy o kredycie konsumenckim. Ta nałożyła na firmy m.in. dodatkowe obowiązki w sprawie weryfikacji klientów, a także ograniczyła maksymalne koszty pozaodsetkowe.

W ten sposób wyraźnie wzrosło bezpieczeństwo usług pożyczkowych w Polsce, zwiększając ochronę klientów i transparentność podczas wnioskowania. Dziś poza obowiązkiem posiadania zdolności kredytowej, firmy pożyczkowe dokładnie sprawdzają tożsamość i przedstawiają informacje o zakresie przetwarzania danych. Ostrożności nigdy jednak za wiele, dlatego podczas wyboru oferty pożyczki zawsze należy dokładnie sprawdzić jej wiarygodność oraz transparentność.

Gdzie szukać bezpiecznych ofert pożyczek online?

Oferta pożyczek pozabankowych jest wyjątkowo obszerna, co z jednej strony ułatwia klientom zlokalizowanie dopasowanej oferty, ale z drugiej - może czynić wybór bardziej czasochłonnym. Zamiast ręcznie przeglądać poszczególne strony internetowy danych firm pożyczkowych, lepiej korzystać z przestrzeni, które gromadzą najważniejsze informacje w jednym miejscu. Rankingi, które przedstawiają najlepsze pożyczki online, pozwalają zestawić ze sobą popularne oferty pod względem kluczowych parametrów. Są to:

  • Minimalna oraz maksymalna całkowita kwota kredytu.

  • Dostępny termin spłaty pożyczki.

  • Możliwość uzyskania pierwszej darmowej pożyczki.

  • Czas wypłaty środków po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Taki ranking pożyczek dostępny jest na stronie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-online/.

Warto dodać, że poza wyżej wymienionymi parametrami często dobrze jest też przyjrzeć się wymiarowi całkowitego kosztu pożyczki. Zazwyczaj wyraża go przede wszystkim Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która pomoże odrzucić najdroższe propozycje finansowania. Znaczenie ma też metoda weryfikacji tożsamości. Dla niektórych klientów wygodniejszy może być zwykły przelew weryfikacyjny, a innym odpowiadać będzie automatyczna weryfikacja przez bankowość elektroniczną.

Jakie są wymagania, by otrzymać pożyczkę przez internet?

Firmy konkurują ze sobą nie tylko dostępnymi kwotami pożyczek, ale i wymaganymi formalnościami czy szybkością wypłaty środków. Pomimo wielu różnic pomiędzy poszczególnymi ofertami, ogólny zestaw wymagań wobec klientów opiera się na tych samych filarach. Warto znać najważniejsze warunki, jakim trzeba sprostać, by z powodzeniem ubiegać się o internetowe pożyczki.

  • Każdy klient firmy pożyczkowej musi być osobą pełnoletnią, która nie tylko ukończyła 18. rok życia, ale i posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz status osoby fizycznej.

  • Pożyczający musi być obywatelem polskim, który legitymuje się ważnym dowodem osobistym.

  • W umowie pożyczki należy podać swój aktualny adres zamieszkania, a także numer PESEL oraz średnią wysokość aktualnych dochodów. Zakres oraz szczegółowość danych identyfikacyjnych mogą się różnić w zależności od firmy, jednak najczęściej ich ilość ma pozwolić na możliwie jak najbardziej precyzyjną ocenę ryzyka kredytowego.

  • Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku potrzebna jest także dobra zdolność kredytowa, którą wyraża m.in. brak zaległości w płatnościach zobowiązań. Większość firm pozabankowych korzysta z informacji, które udostępnia Biuro Informacji Kredytowej. Ponadto często sprawdzane są też dane z Biur Informacji Gospodarczej, jak m.in. BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Kredytowej czy ERIF.

  • Jeżeli decydujemy się na pożyczkę pozabankową w internecie, do jej otrzymania konieczne jest posiadanie konta bankowego. Numer rachunku do wypłaty potencjalnie przyznanych środków należy wskazać jeszcze na etapie wypełniania formularza wnioskowego.

  • Każdy klient instytucji pożyczkowej musi przejść weryfikację tożsamości, co pozwoli uniknąć ryzyka m.in. wyłudzenia środków na cudze dane przez oszusta. W tym celu konieczne będzie dokonanie przelewu weryfikacyjnego. Alternatywnym rozwiązaniem może być zalogowanie się do bankowości internetowej przez autoryzowany system.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
pożyczka online

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql