Kredyt inwestycyjny dla firm na zakup nieruchomości – czy warto go wziąć?

Data publikacji: 24 lutego 2025 r.
Poleć znajomemu
Kredyt inwestycyjny dla firm na zakup nieruchomości – czy warto go wziąć?

Zakup nieruchomości firmowej może być niezwykle ważnym czynnikiem dla rozwoju przedsiębiorstwa. Jest to inwestycja, przy której można – a często wręcz warto – skorzystać z zewnętrznego finansowania. Na czym polega kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości i kiedy jest opłacalny? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Sprawdź.

Na czym polega kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to produkt bankowy, który ma na celu wsparcie firm w realizacji projektów pozwalających na rozwój przedsiębiorstwa. Może być udzielany np. na zakup nieruchomości. Charakteryzuje się m.in.:

  • długim okresem spłaty – który może wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat;

  • wysoką kwota finansowania – banki pomagają sfinansować inwestycje nawet o wartości wielu milionów złotych;

  • zabezpieczeniem – zazwyczaj wymagane jest zabezpieczenie (np. w postaci hipoteki na kupowanej nieruchomości).

Często potrzebny jest wkład własny – firma musi więc wyłożyć z własnej kieszeni równowartość np. 20% wartości inwestycji. Ponadto niektóre banki oferują okres karencji w spłacie, czyli opóźnienia spłaty pierwszej raty. Dzięki temu spłata kredytu inwestycyjnego może się zacząć dopiero wtedy, gdy dana inwestycja zacznie już przynosić korzyści finansowe.

Koszty kredytu inwestycyjnego na zakup nieruchomości

Zanim zdecydujesz się na kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości, należy przeanalizować jego koszty. Główny koszt stanowi oczywiście oprocentowanie, które może być zmienne lub okresowo stałe. Jego wysokość zależy od stawki referencyjnej oraz marży banku – ta zazwyczaj ustalana jest indywidualnie, w zależności m.in. od kwoty kredytu i sytuacji kredytobiorcy.

Poza oprocentowaniem należy też uwzględnić:

  • prowizję za udzielenie kredytu – najczęściej wynosi od 0% do 3% jego kwoty;

  • opłatę przygotowawczą – może być dodatkowo naliczana przez niektóre banki;

  • inne koszty – doliczane np. z tytułu wcześniejszej spłaty.

Zanim zdecydujesz się na kredyt inwestycyjny (przeczytaj więcej: https://www.bik.pl/poradnik-bik/kredyt-inwestycyjny-dla-firm) na zakup nieruchomości, koniecznie porównaj oferty różnych banków i dokładnie przeanalizuj koszty.

Wymagania przy kredycie inwestycyjnym na zakup nieruchomości

Kredyt inwestycyjny to specyficzny produkt bankowy. Może być przeznaczony tylko na inwestycje, a więc przedsięwzięcia, które mają przynieść firmie konkretne korzyści. W związku z tym kredytobiorca musi udowodnić bankowi, że zakup nieruchomości będzie opłacalny. Ponadto jego sytuacja finansowa musi być stabilna. Dlatego do uzyskania kredytu inwestycyjnego na zakup nieruchomości potrzebne są:

  • dokumenty finansowe potwierdzające sytuację kredytobiorcy– w banku trzeba złożyć np. deklaracje podatkowe, dokumenty o niezaleganiu z płatnością składek ZUS i podatków,bilans oraz rachunek zysków i strat, wykaz środków trwałych, ewidencję przychodów itp.;

  • szczegółowy biznesplan– wraz z kosztorysem oraz udokumentowaniem słuszności inwestycji, tak aby bank mógł ocenić zasadność i opłacalność zakupu nieruchomości;

  • dokumenty dotyczące nieruchomości – np. odpis księgi wieczystej, akt notarialny, wycena wykonana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Ponadto bank może wymagać udokumentowania, że firma dysponuje niezbędnym wkładem własnym. Na pewno sprawdzi też, jak były spłacane jej wcześniejsze zobowiązania. Ty także możesz skontrolować historię kredytową swojej firmy, pobierając Raport BIK Moja Firma. Dzięki temu lepiej oszacujesz swoje szanse na kredyt inwestycyjny.

Bank analizuje wszystkie dane i wydaje decyzję kredytową – będzie ona pozytywna, jeśli udzielenie kredytu nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem dla instytucji finansowej.

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości – czy to się opłaca?

 Kredyt inwestycyjny może być korzystnym narzędziem dla firm. Warto go wziąć np. wtedy, gdy:

  • nieruchomość zwiększy obroty firmy – np. otwarcie nowej siedziby czy magazynu przełoży się na wzrost dochodów;

  • wynajem przestaje się opłacać – raty kredytu mogą być porównywalne z czynszem, ale po latach nieruchomość staje się własnością firmy;

  • stopy procentowe są niskie – niższe odsetki oznaczają niższy koszt kredytu.

Warto jednak uważać na koszty – gdy stopy procentowe są wysokie, skorzystanie z kredytu może sprawić, że inwestycja przestanie się opłacać. Ponadto trzeba brać pod uwagę, że zaciąganie długoterminowego zobowiązania obciąża finanse firmy i może jej utrudnić zachowanie płynności.

Dlatego kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości zawsze wymaga ostrożnej analizy. Kluczowe jest upewnienie się, że inwestycja przyniesie oczekiwane zyski. Ważne również, aby porównać oferty banków i uwzględnić wszystkie koszty. Jeśli podejdziesz do tematu strategicznie, kredyt może otworzyć przed Twoją firmą nowe możliwości.

 Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
kredyt inwestycyjny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql