W ramach programu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji nauczyciele mogą otrzymać dofinansowanie na zakup laptopa w związku z realizacją obowiązków zawodowych. Tak zwany Bon dla Nauczyciela przewiduje wsparcie do kwoty 2500 zł, a więc daje całkiem spore możliwości w zakresie wyboru sprzętu. Obok wymagań formalnych i sprzętowych jakie musi spełnić komputer, powinno być na nim zainstalowane również określone oprogramowanie dla nauczycieli. Jak wybierać software, który będzie przydatny w pracy dydaktyka?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami laptop dla nauczyciela w momencie rozpoczęcia użytkowania powinien posiadać oprogramowanie ułatwiające proces nauki, ale oczywiście jego specyfika różnić się będzie w zależności od potrzeb konkretnego przedmiotowca. To, co potrzebuje informatyk, niekoniecznie będzie zbieżne z potrzebami nauczyciela wychowania fizycznego czy też języka polskiego. Niemniej jednak ten szeroki zakres powinien zaspokajać większość potrzeb nauczycieli pracujących w szkole:
64-bitowy system operacyjny posiadający polską wersję językową;
wizualny edytor tekstu z możliwością osadzania zewnętrznych obiektów oraz zapisywania plików co najmniej w formacie .docx oraz .pdf;
narzędzie umożliwiające tworzenie i edytowanie arkuszy kalkulacyjnych, np. Microsoft Excel;
program do tworzenia prezentacji multimedialnych;
przeglądarkę internetową;
program do obsługi poczty elektronicznej;
aplikację do tworzenia i edycji grafiki — w zależności od uczonego przedmiotu;
aplikacje do programowania — uzależnione od uczonego przedmiotu;
edytor wideo i dźwięku.
Oczywiście jest to jedynie najkrótsza możliwa lista. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyciel wspierał uczniów przy pomocy opcjonalnych programów umożliwiających współpracę z różnymi materiałami edukacyjnymi czy tworzenie zasobów na potrzeby ich publikacji w mediach społecznościowych.
W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się, który system operacyjny jest wart wykorzystania na laptopie dedykowanym nauczycielom. W celu zapewnienia jak największej kompatybilności programów zdecydowanie najlepszym wyborem będą systemy firmy Microsoft – system Windows 10 lub 11. Dziesiątka nadal zapewnia jednak większą stabilność, jest też tańsza niż nowsza Jedenastka. Na marginesie warto wspomnieć, że platforma Windows 10 może być bezpłatnie aktualizowana do Jedenastki, gdyby pojawiła się taka potrzeba. Na Dziesiątce bez trudu uruchomisz najpopularniejsze programy biurowe, jak Microsoft 365 lub starsze oprogramowanie, np. MS Office 2016, odtworzysz filmy w przeglądarce internetowej czy wideo z aplikacji. Z reguły całkowicie wystarczający będzie Windows 10 w wersji Home. Dobrze jest jednak sprawdzić, czy sklep z softwarem nie oferuje wariantu Pro w atrakcyjnej cenie. W takiej sytuacji warto zainwestować w bardziej rozbudowaną, bezpieczniejszą wersję Okienek.
Jakie oprogramowanie do tworzenia materiałów edukacyjnych będzie najlepsze? Zdecydowanie z tej kategorii wygrywają pakiety Office. W zależności od możliwości technicznych laptopa można postawić na nieco starszą wersję na licencji wieczystej, jak wersja 2016, 2019 lub 2021 albo najnowszą odsłonę chmurową w postaci Microsoft 365.
Nowszy Microsoft 365 pozwala na wygodną współpracę z innymi nauczycielami, ponieważ program może być uruchomiony na kilku urządzeniach jednocześnie Dużą zaletą jest też możliwość uruchomienia niektórych programów bezpośrednio w przeglądarce (m.in. MS Word). Dzięki przestrzeni dysku wirtualnego OneDrive infografiki i inne niezbędne materiały mogą być też łatwo udostępnione.
Przewagą Microsoft 365 nad starszymi pakietami Office jest to, że niezależnie od tego, który pakiet usług wybierzesz, zawsze masz dostęp do całego kompletu programów – stworzysz prezentacje, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, pliki tekstowe, a także połączysz się z uczniami za pomocą programu Teams w razie konieczności pracy zdalnej. Opłata za korzystanie z Microsoft 365 jest sporo niższa niż przy innych pakietach Office, choć trzeba ją co rok ponawiać. W dłuższej perspektywie może więc się okazać, że zapłacisz za niego więcej niż za wersje bezterminowe.
Alternatywą dla Microsoft Office lub Microsoft 365 jest darmowy program Libre Office. Jest on prosty w obsłudze i również pozwoli przekazać uczniom najważniejsze informacje, choć nie ma aż tak rozbudowanych możliwości co jego komercyjny odpowiednik.
Jeśli często pracujesz z materiałami graficznymi albo przygotowujesz infografiki lub karty pracy dla podopiecznych, warto wyposażyć się w nieco bardziej profesjonalny program graficzny.
Dla osób szukających programu do tworzenia grafik na licencji wieczystej dobrym wyborem będzie Corel Painter w wersji Student & Teacher. Zawiera dziesiątki narzędzi do tworzenia kompozycji graficznych, edycji fotografii oraz rozbudowane wsparcia AI. Umożliwia wygodne przesyłanie materiałów między Photoshopem, a także współpracuje z urządzeniami mobilnymi i systemem operacyjnym macOS.
Jeżeli możliwości dostępne w Painterze to zbyt mało, warto zwrócić uwagę na Adobe Creative Cloud All Apps w wariancie Student & Teacher. To kompletny pakiet 25 aplikacji pozwalających na współpracę z wieloma różnymi mediami – grafiką, wideo, animacją, dźwiękiem. Wyposażone w szczegółowe samouczki programy są przystępne tak dla uczniów, jak i nauczyciela.
Szukasz pomocy w pracy nauczyciela od strony IT? Sprawdź ofertę sklepu Soft360. Znajdziesz w nim bogaty wybór oprogramowania w atrakcyjnych cenach, w tym software przeznaczony specjalnie dla przedstawicieli sektora edukacji. Do każdego zakupu aplikacji otrzymasz certyfikat legalności potwierdzający, że program został zakupiony zgodnie z prawem.
Artykuł sponsorowany
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń