W związku z dynamicznym postępem technologicznym w ostatnich latach zmiany pojawiły się w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Innowacje nie ominęły również placówek dydaktycznych, które zaczęły korzystać z coraz większej liczby nowych rozwiązań. Wśród nich jedną z pierwszych nowinek stanowi dziennik elektroniczny Librus. Co to takiego i jakie jego funkcje mogą być przydatne dla rodzica oraz ucznia?
Librus to portal stanowiący nowoczesną odsłonę papierowego dziennika nauczycielskiego. Za jego pomocą dydaktycy mają możliwość udostępniania informacji dotyczących planu kształcenia oraz postępów w nauce swoich podopiecznych. Natomiast rodzice lub uczniowie mogą je na bieżąco śledzić, a nawet się do nich odnosić. Wśród tych informacji znajdują się oceny, terminy poszczególnych zaliczeń, zadania domowe, uwagi i pochwały oraz wiele więcej. Jakie funkcje oferuje Librus?
E-dziennik przede wszystkim zapewnia rodzicowi możliwość śledzenia postępów w nauce pociechy w czasie rzeczywistym. Opiekun ma wgląd do wszystkich ocen, w tym semestralnych i końcowych, a także tych określających zachowanie. Co więcej, Librus pozwala na nawiązanie kontaktu z dowolnym nauczycielem dziecka. Wystarczy z listy wybrać odpowiedniego dydaktyka, a następnie napisać wiadomość.
Elektroniczny dziennik zawiera kalendarz, gdzie widnieją wszystkie wydarzenia zaplanowane przez dydaktyków, w tym kartkówki, sprawdziany, a także terminy oddania prac zaliczeniowych i projektów. Rodzic ma również możliwość skontrolowania frekwencji dziecka na zajęciach w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że gdy tylko nauczyciel wprowadzi na stronie dane dotyczące obecności, opiekun otrzyma informację, czy pociecha uczestniczy w danym momencie w lekcji. To wiąże się także z kontrolą jej statusu. Rodzic bowiem może sprawdzić, czy nieobecność została usprawiedliwiona, nieusprawiedliwiona lub czy ma charakter zwolnienia.
Uczniowie również mogą skontaktować się z wybranym nauczycielem, prześledzić obecność na zajęciach czy sprawdzić wydarzenia zaplanowane w terminarzu. Natomiast przydatna dla nich jest także zakładka obejmująca zadania domowe. W tym obszarze dzieci i młodzież mają możliwość sprawdzenia statusu prac do wykonania. To oznacza, że uczeń może poznać termin oddania projektu, jego temat oraz otrzymaną za niego ocenę.
Co więcej, istnieje również możliwość skontrolowania planu lekcji w czasie rzeczywistym. W ciągu 10 miesięcy nauki ma miejsce przynajmniej kilka większych zmian w tym obszarze, a także setki mniejszych. Pierwsze z nich zostają wprowadzone, gdy zaczyna się nowy rok bądź semestr. Również ukończenie kształcenia przez grupę uczniów, podczas gdy reszta kontynuuje naukę, stanowi przyczynę wprowadzenia pewnych zmian. Mniejsze modyfikacje planu zajęć, z którymi dzieci i młodzież spotykają się na co dzień, wynikają z nieobecności niektórych nauczycieli lub zaplanowanych wydarzeń, w których ma uczestniczyć klasa, rocznik bądź cała szkolna społeczność.
Librus jako zaawansowane narzędzie oferuje ogrom funkcji przydatnych nie tylko nauczycielom, ale również rodzicom i uczniom. Dzięki sporym możliwościom, a także dostępowi za pośrednictwem przeglądarki internetowej czy aplikacji mobilnej, tysiące osób korzysta z tego elektronicznego dziennika. Co więcej, dziś szkoły nie wyobrażają sobie już funkcjonowania bez Librusa.
Artykuł partnera
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń