Ekuz czy polisa turystyczna? Na czym polegają różnice?

Data publikacji: 3 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Ekuz czy polisa turystyczna? Na czym polegają różnice?
Dokument archiwalny

Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę jest jedną z podstawowych czynności, jakie należy wykonać, przygotowując się do podróży. Wiele osób zastanawia się, czy EKUZ (czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego) będzie wystarczająca czy jednak warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Czym jest karta EKUZ i co obejmuje? Jakie są różnice pomiędzy kartą EKUZ a dodatkową polisą turystyczną?

Czym jest EKUZ i co warto o niej wiedzieć?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który uprawnia do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej podczas wyjazdu za granicę. Wydawana jest ona tylko i wyłącznie osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, a także tym, którzy posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Karta ta potwierdza prawo do podstawowego leczenia podczas wyjazdów o charakterze turystycznym oraz zawodowym w krajach UE, oraz EFTA. Nie obejmuje ona leczenia planowanego. Karta wydawana jest bezpłatnie. EKUZ dotyczy tylko i wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego i tylko podstawowej refundowanej w danym kraju opieki medycznej. Świadczenia zdrowotne odbywają się w takim samym zakresie, w jakim korzystają obywatele danego kraju. Nie obejmuje zakresem ubezpieczenia w przypadku opóźnionego lotu, zagubienia bagażu czy kosztów transportu medycznego na wypadek śmierci.

Wniosek o wyrobienie karty EKUZ można złożyć osobiście w oddziale NFZ, wysłać mailem lub tradycyjną pocztą. Wyrobienie jej jest dostępne także za pośrednictwem ePUAP oraz przez Internetowe Konto Pacjenta. Złożony wniosek w przypadku składania go osobiście rozpatrywany jest „od ręki”. W innych przypadkach wniosek będzie rozpatrywany w okresie do 5 dni roboczych.

W większości przypadków karta wydawana jest na okres 3 lat (dla osób zatrudnionych czy pobierających świadczenie przedemerytalne).

EKUZ a polisa turystyczna. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

Wiele osób często uważa, że wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego nie jest potrzebne, jeśli posiadają kartę EKUZ - Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego. Warto mieć jednak świadomość, że Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego nie gwarantuje dostępu do pełnego zakresu opieki zdrowotnej. Inaczej jest w przypadku posiadania odpowiednio dopasowanej do potrzeb polisy turystycznej. Z tego też powodu osoby, którym zależy na posiadaniu jak najszerszego zakresu ochrony, powinny zdecydować się dodatkowo na wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Co ważne, EKUZ zapewnia tylko i wyłącznie ochronę w krajach należących do UE oraz EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Wybierając się poza ten obszar, zakres ochrony z karty EKUZ nie będzie miał żadnego zastosowania.

Leczenie za granicą często jest bardzo drogie. Koszty prywatnego leczenia, ratownictwa medycznego czy transportu do kraju potrafią być naprawdę wysokie. Posiadając dobrowolnie wykupione ubezpieczenie turystyczne zapewnia się sobie oraz swojej rodzinę większą ochronę, zwłaszcza w przypadku leczenia z wyłączonego zakresu refundowanych usług medycznych w danym kraju.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – zalety i wady

Do najważniejszych zalet karty EKUZ należy zaliczyć:

  •  możliwość uzyskania jej praktycznie od ręki (wniosek o wyrobienie karty można wysłać także elektronicznie drogą mailową),
  •  karta jest bezpłatna, a refundowane koszty leczenia będą pokryte niezależnie od tego, jaka jest przyczyna leczenia,
  •  gwarantuje uprawnionemu także dostęp do refundowanych świadczeń (bez limitu) do publicznej opieki zdrowotnej.

Ubezpieczenie turystyczne natomiast daje dużo szerszy dostęp do świadczeń i opieki zdrowotnej, także poza UE oraz krajami należącymi do EFTA. Z reguły pokrywa także koszty leczenia prywatnego. Polisa pokrywa najczęściej koszty leczenia prywatnego, koszty ratownictwa medycznego oraz transportu do kraju. Dobierając odpowiednie ubezpieczenie pod kątem jego zakresu, można uzyskać także dodatkową ochronę jak np. OC w życiu prywatnym, NNW czy assistance, a także ubezpieczenie od opóźnienia lotu. Więcej informacji na temat zakresu ubezpieczenia od opóźnienia lotu można przeczytać na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/ubezpieczenie-opoznienia-lotu/588.html. Ten dodatek do ubezpieczenia podróżnego może obejmować swoim zakresem zwrot wydatków, jakie podróżnik poniósł m.in. na rezerwację niezbędnego noclegu, koszty przejazdów z lotniska i na lotnisko, a także zakup podstawowych produktów spożywczych.

Karta EKUZ w swoim zakresie nie obejmuje dostępu do świadczeń prywatnych. Korzystając tylko i wyłącznie z niej należy liczyć się z tym, że świadczenia refundowane w ramach publicznej służby zdrowia mogą się różnić w zależności od kraju i w niektórych krajach mogą nie być w ogóle refundowane lub będzie obowiązywała dopłata. Ma ona także ograniczony zakres pod kątem terytorialnym. W przypadku prywatnego ubezpieczenia turystycznego należy liczyć się przede wszystkim z dodatkowymi kosztami. Co ważne, niektóre świadczenia mogą być wyłączone z ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), dlatego wybierając ofertę polisy, należy dokładnie przeanalizować oferowane warunki i w razie potrzeby dopasować je odpowiednio do swoich potrzeb.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
EKUZpolisa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql