E-recepta to rozwiązanie, z którego pacjenci korzystają coraz częściej. Treść artykułu ma za zadanie wyjaśnić wszystkie kluczowe kwestie w tym zakresie.
W dzisiejszych czasach internet może nam ułatwić wiele spraw. Jedną z nich jest możliwość skonsultowania się z lekarzem drogą online. Dzięki temu specjalista może przeprowadzić z nami wywiad medyczny, na bazie którego oceni, co takiego nam dolega. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie nam wystawiona recepta elektroniczna i/lub zwolnienie lekarskie.
Prawo do wystawiania e-recept mają jedynie uprawnieni do tego wykwalifikowani lekarze. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, gdzie recepta online została wystawiona, jest ona całkowicie zgodna z prawem. Spotkanie ze specjalistą odbywa się w przypadku tego rozwiązania w formie teleporady lub konsultacji online, ale również może ono mieć miejsce w formie tradycyjnej, czyli w gabinecie lekarskim. Warto pamiętać, że od stycznia 2020 roku prawo wręcz zobowiązuje medyka do wystawiania e-recepty w pierwszej kolejności, a opcja tradycyjna obowiązuje tylko w wyjątkowych przypadkach. Lekarz może podczas takiej wizyty przeprowadzić wywiad lekarski z pacjentem, czy przeglądać jego dokumentację medyczną. W sytuacji, w której będzie to zasadne i nie będzie ku temu poważnych przeciwwskazań pacjent na koniec konsultacji może otrzymać e-receptę. Zdarza się, że objawy chorobowe uniemożliwiają danej osobie pracę. W tej sytuacji lekarz może wypisać zwolnienie lekarskie. Wtedy niezwłocznie poinformuje on o tym fakcie pracodawcę, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Po wypisaniu przez lekarza e-recepty będzie znajdowała się ona w rejestrze Ministerstwa Zdrowia. Dzięki temu pacjent będzie miał możliwość jej zrealizowania w niemalże każdej aptece na terenie całego kraju. Zrealizowanie recepty online będzie wymagało jedynie wybrania się do dowolnego punktu, a następnie ukazanie farmaceucie jej kodu kreskowego. W przypadku wizyty w gabinecie najczęściej będzie ona wręczana w formie papierowej. Inaczej wygląda e-recepta po teleporadzie lub e-wizycie. W tym wypadku plik zostanie dostarczony w formacie PDF na urządzenie mobilne w postaci SMS-a lub poczty e-mail. Aby go otrzymać będzie niezbędne wcześniejsze założenie swojego profilu na Internetowym Koncie Pacjenta. Alternatywnym rozwiązaniem jest podanie farmaceucie czterocyfrowego kody wraz z numerem PESEL. To idealna możliwość dla osób, które w danej sytuacji nie mają dostępu do swojego telefonu komórkowego. Należy jednak pamiętać, że podanie obu tych informacji w celu otrzymania leków będzie niezbędne. Recepta od momentu dnia jej wystawienia jest standardowo ważna przez 30-dni, lecz istnieje możliwość przedłużenia tego okresu przez lekarza na maksymalnie jeden rok. Wiele aptek stwarza możliwość wcześniejszej rezerwacji leków online i odebranie ich w określonym terminie, co jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ pacjent ma pewność, że będą one dostępne. Nie ma z kolei możliwości zrealizowania e-recepty na stronie internetowej apteki. Przepisana przez lekarza preparaty muszą być odebrane w stacjonarnym punkcie. W sytuacji, w której e-recepta zaginęła, najszybszym sposobem na jej odzyskanie będzie znalezienie jej na Internetowym Koncie Pacjenta, gdy nie ma takiej możliwości, pozostaje skontaktować się z wystawiającą ją przychodnią.
Recepta online, która może być wystawiona po przeprowadzonej e-wizycie, jest ceniona przede wszystkim za komfort. Osoba chora może w ten sposób uniknąć czasem wielogodzinnego oczekiwania w kolejkach i poświęcić ten czas na rekonwalescencje. E-recepta to również bardziej bezpieczna opcja, ponieważ nie łatwo ją zgubić, a takie sytuacje miały relatywnie często miejsce w przypadku, gdy była ona wystawiana w wersji papierowej. Każdy posiadacz Internetowego Konta Pacjenta ma do niej stały dostęp w zakładce recepty na tej platformie. Ciągły dostęp do informacji dotyczących przepisanych preparatów może być również pomocne dla lekarza, który w ten sposób może poznać dotychczasową historię leczenia, czy stwierdzić, czy przepisywane leki nie reagują z już przyjmowanymi przez danego pacjenta środkami. Ponadto nie trzeba się obawiać, że któraś z informacji znajdujących się w dokumencie nie będzie czytelna, co mogło mieć miejsce, gdy był on wypisywany przez lekarza odręcznie. Warto pamiętać, że tego rodzaju błędy i wydanie nieodpowiedniego leku mogłoby prowadzić do bardzo poważnych niekorzystnych skutków zdrowotnych. Wtedy, gdy obowiązywały recepty papierowe, częściej dochodziło do wystąpienia różnego rodzaju błędów formalnych związanych z brakiem podpisu czy pieczątki specjalisty. W przypadku recepty online nie ma możliwości pojawienia się tego rodzaju niedopatrzenia. Dzięki temu nie ma cienia wątpliwości, że otrzymane lekarstwa będą zgodne z tymi, które zostały przepisane na recepcie. Forma e-wizyta stwarza pacjentowi dodatkowo większe poczucie prywatności.
Skorzystanie z usług dostępnych na stronie internetowej https://e-recepta.net/ jest korzystne dla wielu osób. Lekarze przeprowadzający konsultacje to prawdziwi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą. Wykwalifikowana kadra sprawi, że pacjent może liczyć na pełen profesjonalizm podczas trwania wizyty. Za pośrednictwem tej platformy konsultacja jest szybka, a zarazem rzeczowa. W sytuacji, gdy jest to możliwe, wizyta jest umawiana na optymalną dla pacjenta godzinę. Dzięki temu nie będzie ona kolidowała z jego codziennymi obowiązkami. Wtedy, gdy istnieje taka możliwość, kontakt zostanie nawiązany już w ciągu godziny od momentu umówionej konsultacji. Samo wypełnienie formularza zgłoszeniowego zajmuje jedynie kilka minut. W sytuacji, w której będzie to zasadne, osoba umówiona na taką wizytę otrzyma po kilku minutach dodatkowo e-receptę. Jeśli pacjent ma wątpliwości co do doboru leków i ewentualnych przeciwwskazań może on liczyć na profesjonalną poradę ze strony wykwalifikowanego lekarza. Pacjent może liczyć na gwarancje prywatności i pełne bezpieczeństwo udzielonych przez niego danych. Z usług platformy można skorzystać przez cały tydzień.
Artykuł partnera
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń