Czym jest internetowa giełda długów?

Data publikacji: 25 września 2023 r.
Poleć znajomemu
Czym jest internetowa giełda długów?
Dokument archiwalny

Masz problem, aby wyegzekwować spłatę długu od swoich kontrahentów? A może lista zobowiązań wydłużyła się do tego stopnia, że Twoja firma powoli traci płynność finansową? Jeśli nie chcesz dłużej borykać się z trudno ściągalnymi zobowiązaniami, zamieść o nich informację na internetowej giełdzie długów i sprzedaj swoją wierzytelność.

Internetowa giełda długów – co to takiego?

Internetowa giełda długów (zwana fachowo giełdą wierzytelności) to platforma, na której umieszczone są informacje na temat osób fizycznych oraz firm, które mają przeterminowane zadłużenia (np. nieopłacone faktury, niespłacone pożyczki prywatne). Polskie prawo dopuszcza przelew wierzytelności na podstawie umowy cesji. W praktyce oznacza to, że ktoś inny – najczęściej firma windykacyjna – przejmuje zobowiązania Twoich klientów i od tej pory będzie zajmować się egzekwowaniem należności. Cena takiej transakcji ustalana jest indywidualnie, jednak w większości przypadków będzie ona niższa o ok. 5–10% od wartości długu. Wraz z długiem nowy wierzyciel przejmuje na siebie wszystkie prawa do odzyskanego majątku, czyli również odsetki od kwoty zobowiązania. Co ważne, na internetowej giełdzie sprzedawane są prawa majątkowe – a tym w istocie jest wierzytelność – a nie długi jako takie. 

Kto korzysta z internetowej giełdy długów?

Z internetowej giełdy wierzytelności korzystają głównie przedsiębiorcy, którzy mają dość działań windykacyjnych prowadzonych na własną rękę i przez nieterminowych kontrahentów tracą płynność finansową. Nie oznacza to jednak, że osoba prywatna nie może zapisać swojego dłużnika na tę „czarną listę”. Do tego rejestru zaglądają przeważnie firmy windykacyjne, które dysponują odpowiednimi narzędziami do ściągania długów i mają większe szanse na odzyskanie pieniędzy. Internetowe giełdy długów odwiedzane są także przez instytucje finansowe i inne firmy, które chcą zweryfikować wiarygodność swojego potencjalnego kontrahenta.

Jakie informacje znajdują się na internetowej giełdzie długów?

Gdy wejdziesz na internetową giełdę długów, możesz zobaczyć tam następujące informacje:

  • nazwę zadłużonych firm lub imiona i nazwiska osób, które mają niespłacone długi;

  • miejscowość, w której mieszka dłużnik lub mieści się siedziba firmy;

  • kwotę długu;

  • podstawę wierzytelności – może to być np. niezapłacona faktura, umowa prywatnej pożyczki czy przedsądowy nakaz zapłaty.

Wiele osób zastanawia się, czy giełdy wierzytelności działają zgodnie z prawem. Tego rodzaju rejestry są legalne, a ich funkcjonowanie uzasadnia Kodeks Cywilny (art. 509–518), a dokładniej jego część o „Zmianie wierzyciela”. Wynika z niej, że wierzyciel ma prawo na ściśle określonych zasadach przelać wierzytelność bez wiedzy dłużnika na osobę trzecią, natomiast internetowa giełda umożliwia mu szybszą realizację tego zamiaru.  

Z kolei upublicznianie danych osobowych w taki sposób reguluje ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która nie stoi w sprzeczności z prawem europejskim. Taką możliwość dopuszczają przepisy RODO – przetwarzanie i publikowanie ww. danych jest możliwe, ponieważ służy „realizacji prawnie uzasadnionych interesów”.

Jakie są korzyści ze sprzedaży wierzytelności na internetowej giełdzie?

Cesja wierzytelności za pośrednictwem internetowej giełdy długów pomoże Twojej firmie w odzyskaniu płynności finansowej. Sprzedając wierzytelność firmie windykacyjnej, otrzymasz nieco mniejszą kwotę, jednak może ona szybko wpłynąć na Twoje konto. Pozbywając się długów, możesz skupić się na dalszym rozwoju firmy, a nie zajmować działaniami windykacyjnymi. A jeśli nie chcesz sprzedawać długów, ale też nie czujesz się na siłach, żeby wyegzekwować spłatę wierzytelności samodzielnie, skorzystaj z pomocy ekspertów z firmy windykacyjnej, np. Kaczmarski Inkaso.

Artykuł sponsorowany

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql