Minister Edukacji i Nauki skierował list do dyrektorów szkół, nauczycieli, kuratorów oświaty i przedstawicieli samorządu dotyczący edukacji uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/2024. Zawiera on wskazówki w zakresie m.in. przyjmowania tych uczniów czy finansowania tej edukacji.
W liście przypomniano, że dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku 7–18 lat są przyjmowani do publicznych szkół – przez cały rok szkolny. Stosuje się tu bowiem takie same zasady jak w przypadku polskich uczniów. Oznacza to, że publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której zamieszkuje dziecko z Ukrainy, przyjmuje to dziecko z urzędu. Z kolei inne szkoły – w miarę posiadanych wolnych miejsc.
Nie tu znaczenia, na jakiej podstawie prawnej uczeń przebywa w Polsce.
Przy czym z powodów demograficznych, gdyby przyjęcie uczniów z Ukrainy podlegających obowiązkowi szkolnemu wymagało zmian w organizacji pracy szkoły, organ wykonawczy gminy prowadzącej szkołę podstawową może wskazać jako miejsce realizacji obowiązku szkolnego inną publiczną szkołę podstawową prowadzoną przez tę samą lub inną gminę. W takim przypadku zawierane jest stosowne porozumienie. Gdy gmina takiej szkoły wskazać nie może, wówczas na wniosek organu wykonawczego gminy prowadzącej szkołę obwodową inną szkołę wskaże kurator oświaty.
Nadal możliwe będzie również przyjęcie do:
wyłącznie w oparciu o oświadczenie rodzica lub osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem o złożeniu do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowo uregulowane zostaną:
Z drugiej strony nie będzie można już zwiększać liczby uczniów w:
Z kolei finansowanie kształcenia i wychowania uczniów z Ukrainy nadal będzie ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej lub Funduszu Pomocy. Dofinansowaniem objęte zostanie m.in.:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń