Pytanie: Dyrektor przedszkola niepublicznego zawiera umowy z rodzicami na kolejny rok szkolny. Cześć dzieci nie uczęszcza jednak do przedszkola w miesiącach letnich. Czy dłuższa nieobecność dziecka w przedszkolu (także spowodowana chorobą) jest podstawą do obniżenia wysokości opłaty stałej (czesnego)? Przedszkole jest gotowe do świadczenia usług.
Pytanie: Czy szkoła samorządowa musi uiszczać opłatę skarbową od pełnomocnictwa?
Pytanie: Szkoła ma możliwość uzyskania grantu, z którego pozyska pieniądze na podstawie umowy darowizny. Czy pieniądze, które będą darowizną, powinny wpłynąć na konto organu prowadzącego, główne konto szkoły, czy na wyodrębnione konto przy szkole?
Pytanie: Jak prowadzić księgę inwentarzową – salami czy działami?
Pytanie: Z początkiem nowego roku szkolnego nastąpi połączenie szkoły podstawowej i przedszkola w zespół szkolno-przedszkolny. Czy na dzień 31 sierpnia należy dokonać likwidacji jednostek i zamknąć księgi rachunkowe szkoły i przedszkola i z dniem 1 września otworzyć księgi rachunkowe nowej jednostki?
Pytanie: Jak w odniesieniu do zmiany charakteru opłat za przedszkole i za wyżywienie w przedszkolu na publicznoprawny, ma się kwestia odliczeń za nieobecność dziecka? Opłaty zgodnie z przepisami są pobierane za korzystanie z posiłków, a podczas nieobecności dziecko z nich nie korzysta. Czy opłaty powinny być pobierane z dołu czy z góry? Czy dopuszczalne jest, aby przedszkole ustaliło sobie zasadę, że za pierwszy dzień nieobecności dziecka pobiera opłatę za wyżywienie (nieistotne czy nieobecność jest zgłoszona czy nie)? Czy możliwe jest ustalenie, że za ostatni miesiąc przedszkola przed wakacjami nie są dokonywane żadne odliczenia?
Pytanie: Czy dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej finansowane będzie z rozdziału 80103 czy 80149?
Pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym w grupie dzieci 6-latków obowiązkowo prowadzi się zajęcia logopedyczne?
Pytanie: Publiczne przedszkole niesamorządowe prowadzi rekrutację. Kryteria przewidują, że rekrutacja jest prowadzona dla dzieci zamieszkałych na terenie gminy. Czy możliwe jest przyjęcie dziecka, które nie jest zameldowane w gminie, a rodzice w oświadczeniu podają zamieszkanie w gminie? Czy oświadczenie jest wystarczającym dokumentem, żeby wykazywać we wniosku o dotację w urzędzie, że dziecko jest mieszkańcem danej gminy?
Przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie precyzują katalogu wydatków, które mogą lub nie mogą być pokryte z dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Rozstrzygnięcie tego problemu w poszczególnych przypadkach może więc wzbudzać wątpliwości, których rozwianie jest niezwykle istotne, jako że finansowanie niewłaściwych wydatków z dotacji będzie uznane za wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem. W konsekwencji przedszkole będzie musiało zwrócić dotację. Sprawdź, które wydatki są najczęściej kwestionowane.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty