Przepis art. 15 Prawa oświatowego daje możliwość zatrudnienia do prowadzenia zajęć osoby niebędącej nauczycielem nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora, odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Dyrektor szkoły lub placówki może zatrudnić takiego pracownika za zgodą kuratora oświaty (w przypadku szkół artystycznych - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowej). Z kolei w przypadku kształcenia zawodowego zgodę taką wyraża organ prowadzący. Czas pracy osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego podlega bowiem częściowo Karcie Nauczyciela, a częściowo Kodeksowi pracy. Jak rozwiązania stosować wobec takiego pracownika? Odpowiedź w Portalu Oświatowym.
Osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie jest nauczycielem, aczkolwiek w pewnym zakresie stosuje się wobec niej przepisy Karty Nauczyciela. Z drugiej strony osoba ta nie ma też statusu pracownika samorządowego, co oznacza, że nie dotyczy jej ustawa o pracownikach samorządowych ani też rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Względem osoby zatrudnionej, o której mowa w art. 15 Prawa oświatowego, przepisy Karty Nauczyciela należy stosować odpowiednio w następującym zakresie:
Osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie podlega przepisom Karty Nauczyciela w zakresie wynagrodzenia. Przepisy przewidują jedynie górną granicę wynagrodzenia takiego pracownika. Może być to wynagrodzenie nie wyższe niż 184 % kwoty bazowej nauczycieli czyli poziom średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego.
W artykule wyjaśnimy, jak stosować względem osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego przepisy dotyczące tygodniowego wymiaru zajęć. Poruszymy takie kwestie, jak:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń