Coraz częściej nauczycielom, w ramach profilaktyki zaburzeń głosu oraz chorób gardła i krtani, lekarze zalecają używanie w pracy przenośnych mikrofonów lub innych urządzeń wzmacniających głos. Czy szkoła powinna sfinansować zakup takiego sprzętu?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciele z racji specyfiki warunków pracy są narażeni na ryzyko wystąpienia zaburzeń głosu, chorób gardła czy krtani. Szkoła, jako pracodawca powinna mieć to na uwadze w szczególności, że według art. 207 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
W szczególności pracodawca jest obowiązany m.in. reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.
Z kolei w art. 212 Kodeksu pracy wskazano, że osoba kierująca pracownikami jest obowiązana m.in. :
Jeżeli po przeprowadzeniu badań kontrolnych lekarz medyny pracy zaleci nauczycielowi korzystanie z przenośnego mikrofonu, to szkoła powinna go w taki sprzęt wyposażyć. Będzie to równoznaczne z zapewnieniem wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Jeśli pracodawca tego nie uczyni narazi się na zarzut niewykonywania zaleceń lekarza medycy pracy. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia nauczyciela, naraża szkołę na ewentualne roszczenia pracownika. Nauczyciel może bowiem wywodzić, że zaniechanie pracodawcy miało wpływ na sytuację zdrowotną.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń