Pracownicy szkoły nie mogą odmówić przyjęcia wniosku o przyjęcie ucznia spoza obwodu szkoły. Nie oznacza to obowiązku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, ale sam wniosek powinien zostać przyjęty i rozpatrzony w formie przewidzianej przepisami prawa.
W przypadku szkół publicznych dyrektor w ramach postępowania rekrutacyjnego działa jako organ administracji publicznej. W myśl art. 130 ust. 2 o przyjęciu dziecka do szkoły publicznej spoza jej obwody decyduje dyrektor szkoły. Przepis ten zatem:
Powyższe jest szczególnie istotne w wypadku podjęcia przez dyrektora szkoły decyzji odmownej. Zgodnie bowiem z jednolitym orzecznictwem sądów administracyjnych decyzja o odmowie przyjęcia ucznia do szkoły publicznej jest decyzją administracyjną, zatem w takim wypadku przeprowadza się postępowanie administracyjne regulowane przepisami kodeksu postępowania administracyjnego (w skrócie k.p.a.). Jak wskazał Wojewódki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 16.01.2020r. sygn. akt II SA/Po 502/19:
Orzeczenie to dotyczy co prawda przedszkola publicznego, ale ustala ogólną zasadę formy rozstrzygania dla szkół i przedszkoli publicznych. Podobne stanowisko (również co do szkół) zajął WSA w Olsztynie w wyroku z 1.10.2019 r. sygn. akt II SA/Ol 656/19 oraz WSA w Gdańsku w wyroku z 26.08.2020 r. sygn. akt III SA/Gd 455/20.
Zastosowanie przepisów k.p.a. powoduje, że wniosek rodziców o przyjęcie dziecka do szkoły spoza obwodu jest podaniem w rozumieniu art. 63 ust. 1 k.p.a. Złożenie podania – o ile podanie nie zawiera braków formalnych - jest równoznaczne z wszczęciem postępowania administracyjnego. Zgodnie bowiem z art. 61 ust. 3 i 3a datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia podania. Ewentualnie w przypadku wniosku złożonego drogą elektroniczną – dzień wystawienia dowodu otrzymania, o którym mowa w art. 41 ustawy 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.
Pracownik administracji szkoły nie jest uprawniony do nieprzyjęcia wniosku, ponieważ, prawem rodzica jest rozpatrzenie jego wniosku przez umocowany w przepisach prawa organ administracji publicznej, jakim jest dyrektor szkoły. Przekonanie pracownika szkoły czy nawet jej dyrektora o bezzasadności wniosku nie ma znaczenia. Nie oznacza to oczywiście obowiązku pozytywnego rozpatrzenia wniosku ale sam wniosek powinien zostać przyjęty i rozpatrzony w formie przewidzianej przepisami prawa.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń