Konsekwencją zmian w finansowaniu jednostek oświaty są nowe rozwiązania dotyczące dotacji dla szkół i placówek publicznych innych niż samorządowe i rządowe oraz niepublicznych. Zmiany w przepisach o finansowaniu zadań oświatowych przewidziane zostały w nowej ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, co zmieni się w dotacjach od 1 stycznia 2025 r.
Jak wskazano we wstępie, z dniem 1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zmiany te w głównej mierze wprowadzone są w art. 73 nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Są one konsekwencją zastąpienia dotychczasowej subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego kwotą potrzeb oświatowych.
Zasadniczo przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dotyczące naliczania dotacji nie uległy zmianie. Zmieniło się jednak to, że dotacja naliczana w odniesieniu do przewidzianej kwoty potrzeb oświatowych zamiast części oświatowej subwencji ogólnej.
Kwota potrzeb oświatowych będzie wyliczana i dzielona na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji wydawanymi na każdy kolejny rok kalendarzowy. Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje już rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie sposobu podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych między jednostki samorządu terytorialnego w roku 2025. Rozporządzenie to zawiera algorytm podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych na rok 2025.
Zmiany mające wpływ na wysokość dotacji obejmą w szczególności uczniów niepełnosprawnych. Wpływ na wysokość dotacji na uczniów lub słuchaczy z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera (z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego) będzie miała liczba godzin wsparcia. Od liczby tej zależeć będą bowiem stosowane wagi a w efekcie kwota przyznanej dotacji.
Nowelizacja wprowadza dwa terminy, których dochowanie będzie warunkiem przyznania dotacji. Otóż dotowane szkoły, przedszkola i placówki będą musiały przekazać odpowiednie dane do Systemu Informacji Oświatowej w terminie do 15 czerwca i 30 września roku bazowego (poprzedzającego rok budżetowy). Dane te są konieczne do późniejszych kwot dotacji w kolejnych latach.
Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Niemniej jednak dotacja w tym roku do dnia pierwszej aktualizacji będzie naliczana według reguł przejściowych – zgodnie z dotychczasowymi stawkami, ale według nowych wag przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Edukacji z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie sposobu podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych między jednostki samorządu terytorialnego w roku 2025
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń