Od 1 września 2022 r. dyrektor szkoły będzie mógł karać uczniów za dopuszczenie się czynów karanych. Tak stanowi ustawa z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej.
Zgodnie z art. 4 ust. 4 nowej ustawy, w przypadku, gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może, za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci:
Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły.
Co ważne, nowego przepisu nie będzie można stosować w przypadku, gdy nieletni dopuścił się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego.
O przepisach dotyczących nowego uprawnienia dyrektorów szkół pisaliśmy w artykule:
Ostateczne zapisy w ustawie nie odbiegają od propozycji zamieszczonych w projekcie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń