Dotychczas ze szczepień przeciwko koronawirusowi mogli skorzystać jedynie nauczyciele ewentualnie inni pracownicy pedagogiczni. To jednak zmieniło się 23 lutego 2021 r. Sprawdź kto z załogi szkoły jest obecnie uprzywilejowany w zakresie szczepień.
Narodowy Program Szczepień w drugiej kolejności (Etap I) przewiduje szczepienia przeciwko koronawirusowi m.in. nauczycieli. Szczegółową kolejność szczepień uprawnione osoby do szczepień określa rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Zgodnie z § 28a ust. 1 tego rozporządzenia – w brzmieniu obowiązującym od 23 lutego 2021 r.:
Od 23 lutego 2021 r. ze szczepień mogą skorzystać:
– w ramach etapu „I”.
Prawo do szczepień w ramach tego etapu przysługuje zatem również pracownikom niepedagogicznym szkoły, przedszkola i placówki oświatowej. Ustawodawca posłużył się w stosunku do pracowników niepedagogicznych pojęciem „zatrudnione”, co w polskim prawie oznacza, że są to osoby pozostające w stosunku pracy. Takie sformułowanie przepisów rozporządzenia wyklucza z I etapu szczepień osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych jak i osoby prowadzące szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które nie są nauczycielami i nie prowadzą zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
Jeśli prawodawca chce, na gruncie jakiejś ustawy czy rozporządzenia, szerzej ująć pojęcie zatrudnienia, to zawsze definiuje to pojęcie w danym akcie prawnym. Brak takiej definicji pojęcia zatrudnienia sprawia, że poprzez to pojęcie należy rozumieć zatrudnienie w rozumieniu Kodeksu pracy.
Być może jest to ewidentne przeoczenie prawodawcy i jest to sprzeczne z ratio legis wprowadzanych zmian do harmonogramu szczepień. Jednakże przepis odnosi się do osób zatrudnionych. To faktycznie wyklucza z I etapu szczepień osoby prowadzące szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które nie są nauczycielami i nie pozostają w zatrudnieniu w prowadzonej jednostce oświatowej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń