Przepisy wprowadzające możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela wchodzą w życie 4 czerwca 2014 r. Oznacza to, że już od września szkoły będą mogły zatrudnić asystentów nauczycieli, którzy mają wspierać pracę nauczyciela prowadzącego. Sprawdź, ile może zarobić asystent nauczyciela i kogo możesz zatrudnić na tym stanowisku.
Możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela została ograniczona do klas I - III szkoły podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej a także świetlicy szkolnej. Asystent ma wspierać nauczyciela (wychowawcę świetlicy), wykonując swoje zadania wyłącznie pod jego kierunkiem. Asystentowi nie można powierzyć zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Na stanowisku asystenta można zatrudnić osobę, która posiada wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Oznacza to, że asystentem może zostać osoba, która ukończyła:
Asystent nauczyciela nie będzie objęty przepisami Karty Nauczyciela, zaś jego umowa o pracę będzie zawierana na podstawie przepisów ustawy - Kodeks pracy. W konsekwencji, do asystentów nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące pensum, urlopu wypoczynkowego nauczycieli i innych przywilejów nauczycielskich (np. urlop dla poratowania zdrowia). Asystenta będzie obowiązywał 40-godzinny tydzień pracy, ale - w przeciwieństwie do nauczyciela - będzie on mógł korzystać z urlopu na żądanie (do 4 dni w roku).
Osoba ubiegająca się o stanowisko asystenta nauczyciela będzie musiała udokumentować, że:
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do Premiera Donalda Tuska o pilną zmianę rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych poprzez dodanie do wykazu stanowisk w placówkach oświatowych stanowiska asystenta nauczyciela wraz z określeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę dla tego stanowiska. W tym momencie status asystentów nauczycieli jest niejasny. Z jednej strony, zgodnie z art. 5d ustawy o systemie oświaty, status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych. Z drugiej zaś, stanowiska osób niebędących nauczycielami, a prowadzących zajęcia z uczniami a także asystenci nauczycieli, nie zostali wymienieni w wykazie stanowisk pracowników samorządowych, stanowiącym załącznik do rozporządzenia płacowego pracowników samorządowych. W konsekwencji, przepisy ustawy o systemie oświaty oraz rozporządzenia są rozbieżne i nie dają asystentom nauczycieli m.in. prawa do dodatku stażowego czy nagrody jubileuszowej.
O wprowadzonych zmianach w ustawie o systemie oświaty przeczytasz także w artykułach:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń