Liczebność klas I-III szkoły podstawowej została określona w rozporządzeniu MEN z 28 lutego 2019 r. Nie może jej zatem określać organ prowadzący szkołę publiczną. Na stanowisku takim stanął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 maja 2022 r. III OSK 3002/21.
Sprawa trafiła do sądu w związku z uchwałą rady gminy, w której zalecono tworzenie klas I-III o określonej liczbie uczniów. Innymi słowy, w uchwale zarekomendowano nietworzenie klas w szkołach podstawowych z liczbą uczniów poniżej wskazanego w tym akcie minimum.
Skargę na to orzeczenie wniósł Wojewoda. Jak się okazało, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA. W uzasadnieniu odniósł się oczywiście do wątku dotyczącego liczebności klas I-III szkoły podstawowej. Sąd wskazał, że liczebność ta została uregulowana w przepisach powszechnie obowiązującego prawa (aktualnie jest to rozporządzenia MEN 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli). Dlatego regulowanie tej kwestii przez organ prowadzący było naruszeniem wspomnianego rozporządzenia. Dotyczy to także sytuacji, w której organ prowadzący jedynie zalecił nietworzenie klas poniżej pewnej liczby uczniów (a więc wydał uchwałę o charakterze intencyjnym).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń