Nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy, większa grupa nauczycieli ze świadczeniem kompensacyjnym czy też korzystniejsze regulacje dotyczące odprawy emerytalno-rentowej – te i inne zmiany w Karcie Nauczyciela zostały przedstawione po posiedzeniu plenarnym Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli
Efekty prac Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli
12 grudnia odbyło się plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli podczas którego Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycję 10 zmian w Karcie Nauczyciela wypracowanych w toku posiedzeń grup roboczych Zespołu. Celem Zespołu, który rozpoczął swe prace 20 czerwca br., było wypracowanie zmian w zakresie:
- wynagradzania nauczycieli;
- awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli;
- odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli;
- emerytur nauczycieli oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych;
- kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli.
W jego skład wchodzili przedstawiciele strony rządowej, organizacji związkowych, ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego.
Jakie zmiany w Karcie Nauczyciela proponuje MEN
W następstwie prac Zespołu opublikowano propozycję 12 zmian w Karcie Nauczyciela, które mają być uwzględnione w pracach legislacyjnych:
- Nagroda jubileuszowa ma przysługiwać nauczycielowi także po 45 latach pracy.
- Nauczyciele będą mieli prawo do odprawy emerytalno-rentowej na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników samorządowych (należy przez to rozumieć wprowadzenie odprawy w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia).
- Nauczyciele będą mieli prawo do świadczenia kompensacyjnego do 2042 r. (przedłużenie uprawnienia o 10 lat).
- Nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania oraz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony będą mieli zapewnioną ochronę przedemerytalną na jednolitych zasadach.
- Ze świadczenia kompensacyjnego będą mogli skorzystać nauczyciele centrów kształcenia ustawicznego, młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży, szkolnych schronisk młodzieżowych.
- Warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za doraźne zastępstwa mają zostać uregulowane dla wszystkich nauczycieli (na poziomie ustawy lub rozporządzenia).
- Godziny doraźnych zastępstw nie będą mogły być przydzielane w czasie, w którym nauczyciel ma do realizacji swoje obowiązkowe zajęcia.
- Kwalifikacje do nauczania muzyki, plastyki będzie miał nauczyciel, który jest absolwentem szkoły muzycznej albo liceum plastycznego i ukończył dowolne studia oraz ma przygotowanie pedagogiczne.
- Nauczyciel będą mogli uzyskać kwalifikacje w drodze studiów podyplomowych niezależnie od czasu studia kiedy ukończyli i uzyskali kwalifikacje.
- Pensum nauczycieli kształcenia zawodowego niezależnie od rodzaju prowadzonych zajęć będzie wynosiło 18 godzin.
Michał Kowalski