Rada rodziców może opiniować statut, jeśli zgłosi taką inicjatywę, gdyż rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.
Rada gminy zakładając szkołę nadaje jej pierwszy statut. Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły.
Przepisy ustawy o systemie oświaty, zwanej dalej UoSo, zobowiązują do określenia w statucie szkoły m.in. szczegółowych warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego, z uwzględnieniem przepisów UoSo i rozporządzeniaw sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Jak dokonać zmian w statucie, na skutek wprowadzenia nowych zapisów oceniania wewnątrzszkolnego przeczytasz w tym artykule.
Zapoznaj się z konkretnymi wskazówkami jak skonstruować statut szkoły, jak wprowadzać zmiany, jakimi zasadami się kierować w przypadku nowelizacji tego dokumentu, kiedy i jak zredagować tekst jednolity. To zadania, które przysparzają licznych wątpliwości, a organy kontrolujące szkoły wykrywają uchybienia czy błędy. Ekspert z kuratorium szczegółowo opisuje zasady nowelizacji statutu szkoły.
W roku szkolnym 2010/2011 do 30 listopada 2010 r. gimnazja mają dostosować swoje statuty do zmian wynikających z rozporządzenia MEN z 20 sierpnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.