We wrześniu i październiku Centrum Nauki Kopernik będzie zamknięte z powodu remontu klimatyzacji i wentylacji. Zwiedzanie Wystaw ponownie stanie się możliwe w listopadzie. Centrum zadbało jednak o szkoły. Część zajęć edukacyjnych zostanie przeniesiona do ośrodka B+R w budynku obok (Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego). Będą one dostępne bezpłatnie.
Zajęcia w ramach godzin do dyspozycji dyrektora nie są obowiązkowe i nie podlegają ocenianiu. Jednak dyrektor i tak ma obowiązek je zorganizować. Jakie jeszcze obowiązki związane z godzinami zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów leżą po stronie dyrektora? Sprawdź, czy wiesz już wszystko na temat godzin do dyspozycji dyrektora.
Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły powinny być przeznaczone na:
zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów,
w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – również na zajęcia związane z kształtowaniem kompetencji zawodowych,
w przypadku liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz technikum, jeżeli kształcenie w zawodzie szkolnictwa branżowego tego wymaga – również na realizację przedmiotów w zakresie rozszerzonym
(§ 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia MEN z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół).
Wybór rodzaju zajęć powinien być ustalony na podstawie rozpoznania potrzeb uczniów, z uwzględnieniem możliwości szkoły. Zatem zakłada się, że każdy uczeń wybierze jakieś zajęcia.
Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów nie są obowiązkowe dla uczniów. Natomiast dyrektor ma obowiązek je zorganizować. Istotą tych zajęć jest więc zaspokajanie potrzeb uczniów. Godziny do dyspozycji dyrektora umieszczone są poza sekcją obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ruszył nabór szkół do bezpłatnych programów Fundacji Orange, które podnoszą cyfrowe kompetencje uczniów i nauczycieli. Dzięki MegaMisji #SuperKoderom uczniowie kolejnych 300 szkół podstawowych nauczą się jak bezpiecznie i kreatywnie poruszać się w cyfrowym świecie, nauczyciele poszerzą swoje kompetencje, a szkoły otrzymają granty i pomoce edukacyjne wspierające ich w korzystaniu z nowoczesnych technologii. Programy objęte są patronatami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie zajęć Wychowania do życia w rodzinie ma na celu dostosowanie sposobu realizacji tych zajęć do nowego systemu szkolnego i nowej podstawy programowej. Od nowego roku szkolnego zajęcia te obejmą m.in. uczniów klas IV-VIII.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.