Obowiązkiem każdego nauczyciela jest indywidualizacja pracy z uczniami na zajęciach edukacyjnych odpowiednio do ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Implikuje to konieczność dostosowania wymagań edukacyjnych, by proces nauczania uwzględniał zróżnicowanie zespołu klasowego, a stosowane metody i formy pracy pozwalały na rzeczywiste rozwijanie potencjału wszystkich uczniów.
Samorząd uczniowski może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów. Przedstawiamy przykładową opinię samorządu dotyczącą porozumienia z radą rodziców w sprawie wprowadzenia programu wychowawczo-profilaktycznego.
Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności: wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady oraz szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rady rodziców odpowiednio szkoły lub placówki.
Dyrektor szkoły, na podstawie propozycji zespołów nauczycieli, ustala: zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujący we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne, materiały ćwiczeniowe obowiązujące w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym - po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców. Pobierz wzór uchwały w tej sprawie!
Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady. Pobierz wzór ogłoszenia o nadzwyczajnym posiedzeniu rady!
Rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także uchwala statut szkoły lub placówki. Pobierz wzór uchwały!
Jeżeli pracownicy szkoły zauważą: zaniedbania w wykonywaniu przez rodziców obowiązków względem dziecka, nadużywanie władzy rodzicielskiej, występowanie innych zagrożeń, powinni powiadomić o tym są opiekuńczy. Powiadomienie sądu rodzinnego jest obowiązkowe także w przypadku stwierdzenia istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego.
Obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie m.in. usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie. Takie ustalenia może zawierać również regulamin – poznaj przykładowy wzór!
Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły lub placówki albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki.
Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach. Pobierz wzór wniosku rady o wprowadzenie zmian do statutu szkoły!
Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły i przedstawia do uchwalenia radzie. Pobierz wzór uchwały!
Sierpniowe zebranie rady pedagogicznej wymaga prawidłowego zaplanowania i rozpisania poszczególnych tematów niezbędnych do omówienia przed początkiem roku szkolnego. Poznaj szczegółowy przykładowy harmonogram zebrania!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.