wyjście poza teren szkoły

Wycieczki szkolne – przepisy, organizacja, dokumentacja

Wycieczki szkolne – przepisy, organizacja, dokumentacja

Mimo że przepisy związane z wycieczkami szkolnymi nie zmieniają się od lat, to nadal pojawia się wiele wątpliwości przy ich organizacji. Od niedawna dodatkowym obowiązkiem związanym z wycieczkami jest weryfikacja niekaralności opiekunów. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, w tym m.in. kto może być opiekunem i czy każde wyjście poza teren szkoły to wycieczka. Poznaj kompendium wiedzy na temat wycieczek szkolnych i ich prawidłowej organizacji.

3 rodzaje wycieczek szkolnych

Podstawową formą szkolnej działalności turystyczno-krajoznawczej jest wycieczka. Zasady organizacji wycieczek szkolnych regulują przepisy, które wskazują, że formami działalności w zakresie krajoznawstwa i turystyki są:

  • wycieczki przedmiotowe – inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia programu nauczania w ramach jednego lub kilku przedmiotów,
  • wycieczki krajoznawczo-turystyczne o charakterze interdyscyplinarnym, w których udział nie wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, organizowane w celu nabywania wiedzy o otaczającym środowisku i umiejętności zastosowania tej wiedzy w praktyce,
  • specjalistyczne wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego, sprawnościowego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, a program wycieczki przewiduje intensywną aktywność turystyczną, fizyczną lub długodystansowość na szlakach turystycznych.

Każda wycieczka powinna zakładać realizację określonych celów oraz posiadać zorganizowaną, przemyślaną formę, dostosowaną do potrzeb i możliwości uczestników.

Wyjścia a wycieczki szkolne – jaka jest różnica

Które wyjście ze szkoły jest wycieczką, a które wyjściem grupowym? Rozstrzygnięcie znajduje się w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Celem wycieczki jest:

  1. poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,
  2. poznawanie kultury i języka innych państw,
  3. poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego,
  4. wspomaganie rodziny i szkoły w procesie wychowania,
  5. upowszechnianie wśród uczniów zasad ochrony środowiska naturalnego oraz wiedzy o składnikach i funkcjonowaniu rodzimego środowiska przyrodniczego, a także umiejętności korzystania z zasobów przyrody,
  6. upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz podnoszenie sprawności fizycznej,
  7. poprawę stanu zdrowia uczniów pochodzących z terenów zagrożonych ekologicznie,
  8. przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, w szczególności w ramach profilaktyki uniwersalnej,
  9. poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie są obowiązki kierownika wycieczki
  • Kto może być opiekunem na wycieczce szkolnej
  • Ile dzieci na jednego opiekuna na wycieczce
  • Czy rodzic może być opiekunem na wycieczce
  • Zgoda rodziców na wycieczkę szkolną – w jakiej formie
  • Regulamin wycieczek szkolnych
  • Kiedy niezbędne jest ubezpieczenie uczestników wycieczki
Liczba opiekunów na wycieczce szkolnej jak ustalić

Jak ustalić liczbę opiekunów na wycieczkę szkolną lub wyjście poza teren szkoły

Ilu opiekunów powinno być na wycieczce szkolnej lub wyjściu poza teren szkoły? To częste pytanie, ponieważ jak się okazuje – przepisy nie regulują tej kwestii. Dodatkowo problem z liczbą opiekunów pojawia się w przypadku opieki nad uczniami z orzeczeniami. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę, aby ustalić odpowiednią liczbę opiekunów na wycieczkę szkolną.

Szkoły mogą organizować dla swoich uczniów krajoznawstwo i turystykę w formie wycieczek, w szczególności w ramach zajęć dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczych. W okresie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej szkoła może być organizatorem wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Warunki i sposób organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki określa rozporządzenie z 25 maja 2018 r. Nie reguluje ono dokładnie wszystkich kwestii związanych z organizowaniem wycieczek, pozostawiając niektóre z nich do ustalenia organizatorowi.

Organizatorem wycieczek dla uczniów powierzonych opiece szkoły jest dyrektor i na nim spoczywa obowiązek zapewnienia warunków do ich właściwego prowadzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami i w sposób gwarantujący jej uczestnikom odpowiednią opiekę i pełne bezpieczeństwo.

Warunkiem koniecznym do zorganizowania wycieczki jest:

  1. wyznaczenie przez dyrektora kierownika i opiekunów wycieczki spośród kadry pedagogicznej,

W zależności od celu i programu wycieczki opiekunem wycieczki może być także osoba niebędąca pracownikiem pedagogicznym szkoły.

  1. ustalenie liczby opiekunów i sposobu sprawowania opieki nad uczniami z uwzględnieniem określonych przepisami kryteriów,
  1. wyrażenie przez dyrektora szkoły zgody na jej zorganizowanie, poprzez zatwierdzenie karty wycieczki.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql