wycieczki szkolne

Wycieczki szkolne – przepisy, organizacja, dokumentacja
Mimo że przepisy związane z wycieczkami szkolnymi nie zmieniają się od lat, to nadal pojawia się wiele wątpliwości przy ich organizacji. Od niedawna dodatkowym obowiązkiem związanym z wycieczkami jest weryfikacja niekaralności opiekunów. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, w tym m.in. kto może być opiekunem i czy każde wyjście poza teren szkoły to wycieczka. Poznaj kompendium wiedzy na temat wycieczek szkolnych i ich prawidłowej organizacji.
3 rodzaje wycieczek szkolnych
Podstawową formą szkolnej działalności turystyczno-krajoznawczej jest wycieczka. Zasady organizacji wycieczek szkolnych regulują przepisy, które wskazują, że formami działalności w zakresie krajoznawstwa i turystyki są:
- wycieczki przedmiotowe – inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia programu nauczania w ramach jednego lub kilku przedmiotów,
- wycieczki krajoznawczo-turystyczne o charakterze interdyscyplinarnym, w których udział nie wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, organizowane w celu nabywania wiedzy o otaczającym środowisku i umiejętności zastosowania tej wiedzy w praktyce,
- specjalistyczne wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego, sprawnościowego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, a program wycieczki przewiduje intensywną aktywność turystyczną, fizyczną lub długodystansowość na szlakach turystycznych.
Każda wycieczka powinna zakładać realizację określonych celów oraz posiadać zorganizowaną, przemyślaną formę, dostosowaną do potrzeb i możliwości uczestników.
Wyjścia a wycieczki szkolne – jaka jest różnica
Które wyjście ze szkoły jest wycieczką, a które wyjściem grupowym? Rozstrzygnięcie znajduje się w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Celem wycieczki jest:
- poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,
- poznawanie kultury i języka innych państw,
- poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego,
- wspomaganie rodziny i szkoły w procesie wychowania,
- upowszechnianie wśród uczniów zasad ochrony środowiska naturalnego oraz wiedzy o składnikach i funkcjonowaniu rodzimego środowiska przyrodniczego, a także umiejętności korzystania z zasobów przyrody,
- upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz podnoszenie sprawności fizycznej,
- poprawę stanu zdrowia uczniów pochodzących z terenów zagrożonych ekologicznie,
- przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, w szczególności w ramach profilaktyki uniwersalnej,
- poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie są obowiązki kierownika wycieczki
- Kto może być opiekunem na wycieczce szkolnej
- Ile dzieci na jednego opiekuna na wycieczce
- Czy rodzic może być opiekunem na wycieczce
- Zgoda rodziców na wycieczkę szkolną – w jakiej formie
- Regulamin wycieczek szkolnych
- Kiedy niezbędne jest ubezpieczenie uczestników wycieczki