W okresie przedwakacyjnym nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły wnioskują o przyznanie wczasów pod gruszą z zakładowego funduszu świadczeń urlopowych. Świadczenie to nazywane jest także dofinansowaniem do wczasów. Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wczasów pod gruszą z ZFŚS w szkole.
Czym są wczasy pod gruszą (dofinansowanie do wypoczynku) z ZFŚS?
Tzw. wczasy pod gruszą (nazywane też dofinansowaniem do wypoczynku) to popularne świadczenie ulgowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ramach ZFŚS osoby uprawnione mogą skorzystać z różnych świadczeń przewidzianych w regulaminie ZFŚS, wśród których mogą być również wczasy pod gruszą. Świadczenie to zwykle ma na celu sfinansowanie wypoczynku indywidualnego lub zorganizowanego pracownika szkoły lub innych osób uprawnionych do ZFŚS.
Gdzie szukać zasad wypłacania wczasów pod gruszą z ZFŚS?
Szczegółowe zasady dotyczące przyznawania świadczeń ulgowych z ZFŚS takich jak wczasy pod gruszą powinien określać regulamin ZFŚS. Dokument ten powinien regulować:
(art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS). Regulamin podlega uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS, art. 27 ust. 1, art. 30 ust. 6 ustawy o związkach zawodowych). W tym samym trybie dokonuje się zmiany regulaminu, również w zakresie wczasów pod gruszą.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wczasy pod gruszą z ZFŚŚ mogą być przeznaczone także na sfinansowanie zagranicznych wczasów. W takim przypadku uprawniony może przedłożyć fakturę sporządzoną w języku obcym, zawierającą walutę z innego kraju. Jak postąpić z taką fakturą? Czy można ją przyjąć? Czy wymaga ona tłumaczenia i przeliczenia?
Dofinansowanie do wypoczynku czyli popularnie nazywane wczasy pod gruszą to jedno z najpopularniejszych świadczeń ulgowych z ZFŚS. Ich przyznanie i wartość zależy od ogólnie pojmowanej sytuacji socjalnej wnioskodawcy. Czy wpływ na tą sytuację może mieć wykorzystany bon turystyczny?
Dość często zdarzania się mylenie świadczenia urlopowego dla nauczycielami z tzw. wczasami pod gruszą. Tymczasem są to diametralnie inne świadczenia, przysługujące na odrębnych zasadach. Łączy ich jedno – źródło finansowania z ZFŚS. Porównajmy te dwa świadczenia.
W podcaście opowiadam o pewnych dyskusyjnych, aczkolwiek często pojawiających się rozwiązaniach w regulaminie ZFŚS. Czy są one dopuszczalne?
W wielu regulaminach ZFŚS przyznanie tzw. wczasów pod gruszą uzależnia się od skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy taki wymóg może być stosowany z uwagi na emerytów i rencistów.
Zatrudnienie na podstawie Karty Nauczyciela daje przywilej otrzymania dodatkowego świadczenia urlopowego, którego wysokość nie jest związana z sytuacją socjalną nauczycieli. Świadczenie to jest niezależne od innych świadczeń przyznawanych ze środków ZFŚS, a jego wypłata nie może uniemożliwić nauczycielom skorzystania z tzw. „wczasów pod gruszą” wypłacanych na podstawie regulaminu.
Zwykle w okresie poprzedzającym wakacje nauczyciele i pozostali pracownicy szkół występują licznie z wnioskami o przyznanie dofinansowań do wypoczynku z ZFŚŚ dla siebie lub członka swojej rodziny. Wychodząc naprzeciw potrzebom dyrektorów przypominamy o najważniejszych kwestiach, które powinny być brane pod uwagę w procesie przyznawania świadczeń z Funduszu. Prawidłowe administrowanie środkami Funduszu pozwala nie tylko na uniknięcie grzywny ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, ale również zmniejsza ryzyko sporów z pracownikami i z reprezentującymi ich związkami zawodowymi.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.