Od lat toczy się dyskusja, czy zakazać uczniom używania telefonów komórkowych w szkole. Nie ma jednak przepisu, który by na to pozwalał. Wręcz przeciwnie – przepisy mówią wprost, że wnoszenie i korzystanie z telefonów komórkowych musi być uregulowane w statucie. Czy aktualnie można więc całkowicie zakazać używania telefonów, czy uczniowi można zabrać telefon? Sprawdzamy, co o telefonach komórkowych znajdziemy w przepisach oświatowych i co na temat ich używania powinno się znaleźć w dokumentacji szkolnej.
Statut określa obowiązki ucznia w zakresie przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły (art. 99 pkt 4 ustawy Prawo oświatowe). Z przepisu wynika jednoznacznie, że uczeń ma prawo do posiadania i korzystania z telefonu na terenie szkoły na warunkach ustalonych w statucie.
Statut może stanowić, że:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Korzystanie z telefonów komórkowych przez uczniów na terenie szkoły to powód codziennych utarczek z uczniami w większości szkół. Zamiast indywidualnych tłumaczeń poszczególnym uczniom, dlaczego postępują niewłaściwie i jakie za to grożą konsekwencje, lepiej przyjąć zasady postepowania wspólne dla wszystkich uczniów szkoły.
Nauczyciele nie powinni karać uczniów odebraniem telefonu komórkowego. Czy szkoła ma uprawnienia do rekwirowania przedmiotów należących do uczniów? Sprawdzamy, czy zapisy dotyczące zabierania uczniom telefonów, są zgodne z prawem.
Przepisy zobowiązują do określenia w statucie szkoły obowiązków ucznia, z uwzględnieniem obowiązków w zakresie warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły. Zapoznaj się z poradą, na temat tego, jak sformułować takie zasady.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.