Uczniowie szkół artystycznych od września 2025 r. będą mieli zajęcia z przedmiotów wchodzących w zakres egzaminu maturalnego do ostatniego piątku kwietnia – tak samo jak uczniowie powszechnego systemu szkolnictwa. Sprawdzamy szczegóły.
Pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i placówek artystycznych, który określa zakres i terminy egzaminu wstępnego dla kandydatów na fortepianmistrzostwo. To nowa specjalność w szkołach muzycznych, która ma być uruchomiona od września 2025. Przedstawiamy szczegóły!
W szkołach i placówkach artystycznych będzie można tworzyć stanowisko wicedyrektora w ramach posiadanych środków finansowych oraz za zgodą organu prowadzącego. To jedna ze zmian zaproponowanych w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i placówek artystycznych. Podpowiadamy, co jeszcze może się zmienić.
Nowa specjalność „fortepianmistrzostwo” i dwie nowe specjalizacje – to zmiany zaproponowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego. Szczegóły w artykule.
Przedmiotu historia i teraźniejszość zostanie usunięty także z ramowych planów nauczania dla szkół artystycznych. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany przewidziano w ramowych planach nauczania w tych szkołach.
6 sierpnia ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i placówek artystycznych. W związku z tym od 7 sierpnia należy powoływać się już na nowy Dziennik Ustaw tego rozporządzenia.
W szkołach artystycznych organizację roku szkolnego reguluje rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 listopada 2017 r. W dniu 15 września 2023 r. ogłoszono tekst jednolity tego rozporządzenia.
Wprowadzenie kształcenia w nowych zawodach i specjalnościach rodzi konieczność zmian dotyczących oceniania, klasyfikacji i promocji uczniów szkół artystycznych. Do konsultacji trafił więc projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w tym zakresie.
Niebawem w życie wejdą zmiany w zakresie zawodów szkolnictwa artystycznego. Pojawi się m.in. nowa specjalność „projektowanie użytkowe”, ale to nie wszystko. Sprawdź, jakie nowości przewidziano w zakresie tych zawodów.
Od roku szkolnego 2023/2024 komputery, laptopy i tablety kupowane w szkołach artystycznych będą musiały spełniać określone wymagania techniczne. Chodzi tu o sprzęt komputerowy zapewniany zarówno uczniom jak i nauczycielom. Szczegóły w artykule.
Wiemy, jak będą wyglądać formularze wniosków niezbędnych do udzielenia i rozliczenia dotacji celowej na podręczniki i inne materiały dla szkół artystycznych. Opublikowano właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Czekają nas zmiany w zakresie wymagań kwalifikacyjnych nauczycieli szkół artystycznych. Zmiany te mają na celu dostosowanie do nowych specjalności w zakresie zawodu muzyka. Prezentujemy je poniżej.
W Dzienniku Ustaw ukazał się nowy tekst jednolity rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania oraz nowelizacja dwóch rozporządzeń dotyczących oceniania w szkołach artystycznych. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie kwestii promocji i ukończenia szkoły z wyróżnieniem.
Centrum Edukacji Artystycznej z dniem 1 września 2021 r. uzyskało możliwość prowadzenia kursów kwalifikacyjnych w zakresie przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli prowadzących zajęcia edukacyjne artystyczne w szkołach artystycznych i placówkach kształcenia artystycznego.
Na wniosek rodziców dyrektor może zezwolić na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Jednak nie zawsze musi wydać zezwolenie na taką formę nauczania, ale jak się okazuje – w czasie pandemii takich wniosków jest coraz więcej. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor, co z zajęciami indywidualnymi prowadzonymi do tej pory w placówce? Sprawdzamy aktualne przepisy dotyczące szkół artystycznych.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.