Wprowadzenie ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 roku to ważny krok w kierunku zwiększenia przejrzystości oraz bezpieczeństwa także w polskich szkołach. Ustawa ta ma na celu stworzenie skutecznych mechanizmów, które pozwolą pracownikom edukacji zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, takie jak nadużycia czy dyskryminacja, w sposób anonimowy oraz bezpieczny. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, jakie konsekwencje niesie za sobą ta ustawa, a także kto dokładnie jest objęty jej przepisami.
6 kwietnia 2022 r. przedstawiono nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa czyli tzw. sygnalistów. Ustawa nie weszła jeszcze w życie, niemniej jednak prędzej czy później tak się stanie. W jakim zakresie nowe przepisy będą stosowane przez szkoły i placówki oświatowe? Jakie obowiązki w związku z tym będą spoczywały na dyrektorach? Już teraz przygotuj się na ochronę sygnalistów wraz z Portalem Oświatowym!
Już niebawem powinny zakończyć się prace nad nową ustawą o ochronie tzw. sygnalistów. Nawet jeśli nie stanie się to w najbliższym czasie, to i tak szkoły i placówki samorządowe zatrudniające co najmniej 50 pracowników do 17 grudnia 2021 r. będą musiały wdrożyć nowe rozwiązania. Bezpośrednie zastosowanie znajdzie wówczas dyrektywa unijna. Chodzi tu przede wszystkim o zorganizowanie procedury przyjmowania i obsługi wewnętrznych zgłoszeń naruszeń prawa. W procedurze tej nie można zapominać o ochronie danych osobowych. Jak więc przestrzegać wymogów RODO w związku z ochroną sygnalistów w szkole?
Sprawdź m.in.:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.