Niejeden nauczyciel zastanawia się nad przejściem na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne, zwłaszcza w obliczu nadchodzących zmian w oświacie. W podcaście wyjaśniamy, jakie rozwiązanie będzie w tym zakresie najkorzystniejsze.
Pracodawca zobowiązany jest do współdziałania z pracownikiem w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia z ZUS, w szczególności poprzez wystawianie niezbędnych zaświadczeń. Dotyczy to zarówno emerytury jak i świadczenia kompensacyjnego.
Wielu nauczycieli nie planuje pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego i zamiast tego wybiera przejście na świadczenie kompensacyjne. Jednym z warunków nabycia prawa do tego świadczenia jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. Jak się okazuje, ta przesłanka ulegnie w najbliższych latach zmianom i to także w przypadku kobiet.
Wśród nauczycieli i dyrektorów często można spotkać się ze stanowiskiem, że zatrudnienie w szkołach i przedszkolach niepublicznych nie daje prawa do świadczenia kompensacyjnego. Tymczasem nie jest to prawda. Ma to jednak również swoje złe strony.
Przejście na emeryturę, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy uprawnia nauczyciela do otrzymania odprawy. Sprawdź, jak w praktyce ustalić czy zakończenie stosunku pracy pozostaje w związku z przejściem na powyższe świadczenia. Dowiedz się, jak obliczyć wysokość odprawy emerytalnej nauczyciela.
Jak wiadomo, w szkołach niepublicznych przepisy Karty Nauczyciela stosuje się ze znacznymi ograniczeniami. Sprawdzamy, jak przekłada się to na uprawnienia emerytalne nauczycieli tych szkół.
Aby skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, nauczyciel musi wykazać się co najmniej 20-letnim okresem pracy na stanowisku nauczycielskim, potocznie nazywanym okresem pracy „przy tablicy”. Bez tego nie ma mowy o przyznaniu świadczenia i nauczyciel musi czekać na wypracowanie tego okresu lub osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Sprawdź, jak wylicza się świadczenie kompensacyjne za pracę przy tablicy i jakie okresy są tu uwzględniane.
Czy lepiej jest przejść na świadczenie kompensacyjne, gdy stało się to możliwe, czy też może lepszym rozwiązaniem byłoby poczekać do emerytury. Jaka powinna być decyzja w konkretnym przypadku? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.