Samorząd uczniowski to ważny organ szkoły, który daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w jej życiu i wpływ na jej funkcjonowanie. Działalność samorządu uczniowskiego może być lekcją demokracji, samorządności i stanowić jedną z najważniejszych spraw w procesie wychowania w szkole. Dyrektor szkoły musi współpracować z samorządem uczniowskim, a co za tym idzie respektować przysługujące im kompetencje, prawa i obowiązki. Poznaj uprawnienia samorządu uczniowskiego i sprawdź, jak pomóc uczniom w tej pierwszej lekcji demokracji.
30 września 2014 odbywa się V finał akcji „Samorządy mają głos” - jednego dnia wyborów do władz samorządów uczniowskich. W akcji bierze udział prawie 900 szkół z całej Polski, które zdecydowały się zorganizować demokratyczne wybory przedstawicieli uczniów. Wspólny dzień wyborów ma na celu promocję angażowania uczniów w życie szkoły.
Zakres kompetencji samorządu uczniowskiego może wymknąć się spod kontroli, a jego członkowie zamiast uczyć się samorządności, terroryzują innych uczniów. Przekonali się o tym uczniowie jednej ze szkół, w której kontrole sekcji porządkowej samorządu okazują się bardziej stresujące niż klasówki. Jak zaradzić i przeciwdziałać takim sytuacjom?
Do 30 września szkoły mogą zgłaszać swój udział w akcji „Samorządy mają głos”. Dzięki temu otrzymają materiały edukacyjne i promocyjne. Organizatorem akcji jest Koalicja na rzecz samorządów uczniowskich, która po raz drugi zaprasza wszystkie polskie szkoły do organizacji demokratycznych wyborów do władz samorządu. Dzięki aktywnemu udziałowi w wyborach, uczniowie mogą mieć realny wpływ na funkcjonowanie szkoły.
Rada rodziców może opiniować statut, jeśli zgłosi taką inicjatywę, gdyż rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.
Uczniowie mają prawo wyboru swojego opiekuna, a on nie może zrzec się tej funkcji, mogą też uczestniczyć w ocenie pracy nauczyciela, opiniują program wychowawczy szkoły. To bardzo szerokie kompetencje, a dzięki nim każdy uczeń ma wpływ na funkcjonowanie szkoły, w której spędza codziennie wiele godzin i od której zależy jego przyszłość: uzyskane wykształcenie, kwalifikacje, wybór dalszej drogi życiowej. Możliwość aktywnego, samorządnego i demokratycznego uczestnictwa we wszystkich sprawach placówki daje wychowankom działalność samorządu uczniowskiego.
Na wielu płaszczyznach swojej pracy organy szkoły uczestniczą w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących zarządzania szkołą/placówką. Każdy nauczyciel powinien wiedzieć, jaki wpływ na decyzję dyrekcji ma rada pedagogiczna oraz inne organy wewnętrzne szkoły. Dowiedz się, które decyzje i dokumenty dyrekcja musi przedstawić do zaopiniowania radzie szkoły, radzie pedagogicznej, radzie rodziców oraz samorządowi uczniowskiemu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.