Obowiązek zapewnienia opieki i zajęć wychowawczych dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, nie pozbawia możliwości organizowania zajęć dydaktycznych przewidzianych planem nauczania. Szczególnie gdy większość uczniów pozostaje w szkole. W przypadku, gdy wszyscy lub prawie wszyscy uczniowie klasy korzystają ze zwolnienia z zajęć szkolnych, wówczas organizowanie zajęć dydaktycznych zgodnie z planem nie jest zasadne.
W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. Oznacza to, że jeśli uczniowie wymagają zapewnienia opieki w szkole po prowadzonych w kościele rekolekcjach, to powinni mieć możliwość korzystania ze świetlicy. Sprawdzamy szczegóły!
Zbliżają się rekolekcje a wraz z nimi działalność objęta przepisami o ochronie małoletnich. Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za sprawdzenie rekolekcjonistów w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz pobranie od nich informacji o niekaralności.
Resort edukacji przypomina o głównych zasadach organizowania rekolekcji wielkopostnych wynikających z przepisów oświatowych. Uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła musi zapewnić w tym czasie opiekę lub inne zajęcia wychowawcze.
MEN podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Wśród zmian na uwagę zasługują nowe regulacje dotyczące rekolekcji. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2017 r.
W opracowaniu znajdziesz podstawowe zasady organizacji rekolekcji, procedury, których zastosowanie jest niezbędne, oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.