przedłużenie stażu nauczyciela

Awans zawodowy: Przedłużenie stażu nauczyciela

5 zasad przedłużanie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego nauczyciela

Staż na wyższy stopień awansu zawodowego nauczycieli zwykle trwa do 31 maja. Nie zawsze jednak z tą datą nastąpi zakończenie stażu. Niektóre nieobecności powodują przedłużenie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego. Poznaj zasady ustalania terminu zakończenia stażu nauczyciela i pobierz wzór informacji o przedłużeniu stażu. 

Czas trwania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego

Mimo zmian w awansie zawodowym nauczycieli, które weszły w życie 1 września 2022 r. nauczyciele mianowani, którzy rozpoczęli staż przed tą datą kończą go na dotychczasowych zasadach (art. 11 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.). Nauczyciele kontraktowi, którzy rozpoczęli staż od 1 września 2021 r. realizują go w zmodyfikowanym wymiarze tj. co do zasady staż trwa 1 rok i 9 miesięcy (art. 10 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.).

Przeczytaj także artykuł: Nieskrócenie stażu na stopień nauczyciela mianowanego – jak uratować awans zawodowy nauczyciela>>

Część nauczycieli kontraktowych, na mocy przepisów przejściowych, może ubiegać się o stopień nauczyciela mianowanego już po stażu trwającym zaledwie 9 miesięcy.

Szczegóły w artykule Kiedy staż na stopień nauczyciela mianowanego trwa 9 miesięcy>>

Staż na wyższy stopień awansu zawodowego nauczyciela nie zakończy się jednak w planowanym terminie, jeżeli w czasie jego trwania nauczyciel będzie nieobecny w pracy. Co więcej, jeżeli nieobecność przekroczy maksymalny, dopuszczalny okres nauczyciel musi odbyć staż od nowa w pełnym wymiarze.

Przeczytaj poradę: Ponowne rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego – w jakim wymiarze?>>

Kiedy nieobecność w pracy nauczyciela wpływa na termin zakończenia stażu

W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:

  1. pozostawania w stanie nieczynnym,
  2. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  3. zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
    lub
  4. urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem, o których mowa w art. 9d ust. 5a

trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze
(art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela w brzmieniu do 31.08.2022 r.).

W przypadku zaś nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:

  1. urlopu macierzyńskiego,
  2. urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  3. dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  4. dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  5. urlopu rodzicielskiego
    lub
  6.  urlopu ojcowskiego,

staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.

W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z powodu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem oraz nieobecności w pracy określonych w art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5a Karty Nauczyciela w brzmieniu do 31.08.2022 r.).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak ustalić czy choroba w trakcie stażu trwała nieprzerwanie dłużej niż miesiąc,
  • co zrobić, gdy nieobecność nauczyciela w pracy trwa także po planowanym terminie zakończenia stażu,
  • jak ustalić termin zakończenia stażu nauczyciela, którego staż został skrócony o rok w czasie jego realizacji,
  • czy urlop macierzyński zawsze przedłuży staż nauczyciela,
  • kiedy nauczyciel musi odbyć staż od  nowa w pełnym wymiarze.
Ryzyko niezrealizowania planu rozwoju zawodowego przez nauczyciela

Ryzyko niezrealizowania planu rozwoju zawodowego przez nauczyciela – działania ratujące staż

Zbliżający się termin zakończenia stażu na wyższy stopień awansu zawodowego to dobry moment, by przeanalizować czy w czasie trwania stażu uda się zrealizować zaplanowane działania. Sprawdź, co może zrobić nauczyciel, by uratować staż, gdy realizacja planu rozwoju zawodowego jest zagrożona. Poznaj także warunki realizacji dodatkowego stażu na wyższy stopień awansu zawodowego.

Staż  trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:

1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;

2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy
(art. 9c ust. 1 Karty Nauczyciela).

Karta Nauczyciela przewiduje jedynie możliwość skrócenia stażu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego do roku i 9 miesięcy. (O zasadach skracania stażu nauczyciela przeczytasz w artykule „Skrócenie stażu nauczyciela – 3 przypadki krótszej ścieżki awansu zawodowego”). Nie przewiduje sytuacji odwrotnej tj. możliwości przedłużenia stażu na wyższy stopień awansu zawodowego nawet na wniosek opiekuna stażu, dyrektora szkoły czy nauczyciela. Czas trwania stażu nauczyciela jest ściśle określony, zaś odbycie stażu jest jednym z warunków uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego (art. 9b ust. 1 Karty Nauczyciela).

W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania określone dla danego stopnia awansu zawodowego w rozporządzeniu MEN z 26 lipca 2018 r.  (art. 9c ust. 3 Karty Nauczyciela)Sprawdźmy co zatem  może zrobić nauczyciel, który obawia się, że w okresie stażu nie zrealizuje planu rozwoju zawodowego.

Przerwanie stażu nauczyciela – kiedy możliwe, a kiedy konieczne

Archiwalny Przerwanie stażu nauczyciela – kiedy możliwe, a kiedy konieczne

W czasie trwania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego niekiedy dochodzi do sytuacji, w której staż nauczyciela może lub musi zostać przerwany. Przekonaj się, czy nauczyciel stażysta może przerwać staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Sprawdź, jakie pismo wręczyć nauczycielowi, którego nieobecność w pracy w czasie trwania stażu przekroczyła dopuszczalne limity. Dowiedz się wszystkiego przerwaniu stażu nauczyciela i pobierz niezbędne wzory dokumentów.  

Czas trwania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego
Staż na wyższy stopień awansu zawodowego nauczyciela trwa:

  • 9 miesięcy w przypadku nauczycieli stażystów,
  • 2 lata i 9 miesięcy w przypadku nauczycieli kontraktowych i mianowanych. Przy czym staż na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego może być skrócony do roku i 9 miesięcy.

Skrócenie stażu nauczyciela – 3 przypadki krótszej ścieżki awansu zawodowego>>
Warunki realizacji stażu przez nauczyciela
Przez staż rozumie się okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach i placówkach oraz innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a (art. 3 pkt 3 Karty Nauczyciela). Rozdziału 3a nie stosuje się zaś do nauczycieli zatrudnionych na podstawie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela tj. za zgodą kuratora oświaty w związku z brakiem pełnych kwalifikacji.
Nauczyciel może realizować staż, o ile jest zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ etatu (warunek ten może być spełniony poprzez łączne zatrudnienie w kilku placówkach) zgodnie z kwalifikacjami.
Przerwanie stażu na wniosek nauczyciela kontraktowego lub mianowanego
Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu odbywają staż w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 6 Karty Nauczyciela)

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql