Jakie czynności powinien wykonywać pedagog i psycholog szkolny w ramach swojego 22 godzinnego pensum, a jakie czynności powinien wykonywać poza pensum, ale w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy? Czy rozporządzenie z 22 lipca 2022 r. wskazuje obowiązki w pensum, a rozporządzenie z 9 sierpnia 2017 r. określa zadania pedagoga realizowane poza tygodniowym pensum?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jak rozwiązać problem braku możliwości zatrudnienia na danym stanowisku nauczyciela? Otóż dyrektor może zawrzeć umowę o pracę z osobą, która wprawdzie nauczycielem nie jest, ale może prowadzić określone zajęcia. Sprawdź, jaki powinien być wymiar zajęć takiej osoby.
Opieka nad uczniami przywiezionymi do szkoły powinna być realizowania w ramach zajęć świetlicowych. Sprawdzamy, jak obowiązki w zakresie tej opieki powinny być rozliczane w ramach czasu pracy nauczyciela.
Często zdarza się, że nauczyciele zatrudnieni np. w ramach 18-godzinnego pensum mają przydzielane na drugie półrocze zajęcia doradztwa zawodowego. Najczęściej zajęcia te przydzielane są np. w wymiarze 10 godzin na całe półrocze. Sprawdź, jak wówczas obliczyć wymiar pensum nauczyciela.
Pensum w ramach zajęć rewalidacyjnych i korekcyjno-kompensacyjnych budzi wątpliwości wielu praktyków. Przepisy nie dają bowiem wprost odpowiedzi na pytanie o to pensum. Co nie znaczy, że nie można jej wywnioskować z orzecznictwa sądowego.
Czy organ prowadzący może nałożyć na nauczyciela obowiązek uzupełnienia pensum w trakcie roku szkolnego? Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor szkoły, w której nauczyciel ma uzupełniać pensum? Obejrzyj wideoporadę.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.