ocena pracy nauczyciela początkującego

Błędy w awansie zawodowym nauczycieli początkujących i ich skutki
Dyrektor szkoły ma szczególne obowiązki wobec nauczycieli początkujących, którzy odbywają przygotowanie do zawodu nauczyciela. Sprawdź, co zrobić, gdy dyrektor szkoły nie wystawił obowiązkowej oceny pracy po ustaniu zatrudnienia nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu, nie przydzielił mu mentora lub nie wykonał innych obowiązków związanych z awansem na stopień nauczyciela mianowanego wg nowej ścieżki awansu. Przekonaj się, czy w takim przypadku okres przygotowania do zawodu rozpoczyna się od początku czy biegnie dalej.
Przygotowanie do zawodu nauczyciela – czas trwania i jakie okresy są do niego wliczane
Nie każdy okres zatrudnienia nauczyciela początkującego jest okresem przygotowania do zawodu. W konsekwencji dyrektor szkoły zatrudniający nauczyciela początkującego nie zawsze ma obowiązki związane z awansem na stopień nauczyciela mianowanego wg nowej ścieżki awansu zawodowego, takie jak wyznaczenie mentora, organizacja zajęć otwartych w drugim i ostatnim roku przygotowania do zawodu czy dokonywanie obowiązkowej oceny pracy.
Tabela: Odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela – praktyczne zestawienie
Czas trwania przygotowania do zawodu nauczyciela |
W jakim przypadku |
Okresy wliczane do przygotowania do zawodu nauczyciela |
3 lata i 9 miesięcy |
co do zasady |
Do okresu przygotowania do zawodu: - wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, w tym na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela. - nie wlicza się okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego - wlicza się także okresy zatrudnienia wg powyższych reguł sprzed 01.09.2022 – nie więcej jednak lub 3 lub 2 lata w zależności obowiązującego nauczyciela okresu przygotowania do zawodu (trzeba odbyć co najmniej 9 miesięcy przygotowania do zawodu po 31.08.2022 r.). |
2 lata i 9 miesięcy |
gdy nauczyciel: 1. posiada stopień naukowy lub 2. przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole w Rzeczypospolitej Polskiej prowadził zajęcia w szkole za granicą 3. przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole był nauczycielem akademickim i legitymował się co najmniej 3-letnim okresem pracy w uczelni lub 4. w dniu nawiązania po raz pierwszy stosunku pracy w szkole posiadał co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy |
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- ile trwa przygotowanie do zawodu nauczyciela oraz jakie okresy są do niego wliczane,
- czy każde zatrudnienie sprzed 1 września 2022 r. wlicza się do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela,
- jakie są obowiązki w związku z odbywaniem przygotowania do zawodu,
- czy każdy nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu,
- jakie konsekwencje ma brak oceny pracy w związku z ustaniem zatrudnienia w trakcie odbywania przygotowania do zawodu,
- o co powinien zadbać nauczyciel początkujący, by móc ubiegać się o awans na mianowanego wg nowej ścieżki.
Ocena pracy nauczyciela początkującego, którego umowa była przedłużona do dnia porodu

Ocena pracy nauczycieli – praktyczne zestawienie i wzory dokumentów
Uniknij błędów przy 10 najważniejszych czynnościach związanych z oceną pracy nauczycieli, pobierz 5 niezbędnych wzorów dokumentów i spraw, by Twoja ocena pracy była zawsze podtrzymywana przez zespół oceniający.
Ocena pracy nauczycieli od 1 września 2022 r.
Ostatnie zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczące oceny pracy nauczycieli obowiązują od 1 września 2022 r. Z tym dniem ocena pracy została powiązana z awansem zawodowym nauczycieli. Ocena pracy niezbędna jest bowiem zarówno do awansu na stopień nauczyciela mianowanego, jak i dyplomowanego.
Obecnie ocena pracy nauczyciela jest obowiązkowa z inicjatywy dyrektora szkoły w przypadku:
- nauczycieli odbywających przygotowanie do zawodu:
- w drugim i ostatnim roku przygotowania do zawodu;
- w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nauczyciela w trakcie odbywania przygotowania do zawodu lub skorzystania z urlopu bezpłatnego na podstawie art. 17 ust. 2a Karty Nauczyciela (art. 6a ust. 1da, ust. 1db, ust. 1dc Karty Nauczyciela). - nauczycieli mianowanych w przypadku:
- rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nauczyciela,
- przeniesienia nauczyciela do innej szkoły,
- udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego na podstawie art. 17 ust. 2 lub 2a
- udzielenia zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych
(art. 6a ust. 1df i ust. 1dg Karty Nauczyciela)
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie błędy w ocenie pracy nauczyciela mogą spowodować konieczność ponownego ustalenia oceny pracy;
- czy ocena pracy może być dokonana przed upływem roku od dnia dokonania oceny dorobku zawodowego;
- od kiedy liczy się czas na dokonanie oceny pracy nauczyciela;
- kiedy zawiadomić nauczyciela o możliwości zapoznania się z projektem oceny pracy;
- czy przekazując odwołanie od oceny pracy dyrektor musi odnieść się do uwag nauczyciela do projektu oceny pracy;

Ocena pracy nauczyciela po ustaniu zatrudnienia – kogo dotyczy i jak jej dokonać
Nowa ścieżka awansu zawodowego nauczycieli wymaga, aby po każdym okresie zatrudnienia nauczyciela wydawana była ocena jego pracy. Czas na dokonanie oceny pracy po ustaniu zatrudnienia nauczyciela jest ograniczony do 21 dni, choć sama procedura oceny pracy nie różnie się od tej, na którą zwykle dyrektor ma aż 3 miesiące. Sprawdź, komu dyrektor szkoły wydaje ocenę pracy po ustaniu zatrudnienia oraz jak dokonać oceny pracy nauczyciela, któremu kończy się umowa.
Ocena pracy w związku z ustaniem zatrudnienia nauczyciela początkującego
W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w trakcie odbywania przez nauczyciela przygotowania do zawodu nauczyciela lub dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela za okres dotychczas odbytego przygotowania do zawodu nauczyciela lub dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, w terminie nie dłuższym niż 21 dni odpowiednio od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 6a ust. 1db Karty Nauczyciela).
Zapamiętaj! Dyrektor szkoły nie ma obowiązku dokonywania oceny pracy każdego nauczyciela początkującego, a jedynie tych, którzy odbywali w danej placówce przygotowanie do zawodu.
Przypomnijmy, że przygotowanie do zawodu odbywa nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, w tym na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Zapamiętaj! Przygotowania do zawodu nie odbywa nauczyciel początkujący, który jest zatrudniony w wymiarze niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć lub za zgodą kuratora na podstawie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela (art. 9ca ust. 2, art. 10 ust. 10 Karty Nauczyciela).
Jeżeli nauczyciel początkujący zmienił miejsce zatrudnienia:
1. w pierwszym lub drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela - ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny pracy w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela;
2. po drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela - ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny pracy w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela;
3. w okresie odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela - ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny pracy w ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela
(art. 6a ust. 1db Karty Nauczyciela).
Należy pamiętać, że nie tylko rozwiązanie stosunku pracy w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela rodzi obowiązek dokonania oceny pracy nauczyciela początkującego. Ocenę taką wydaje się również w przypadku udzielenia nauczycielowi w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela lub dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela urlopu bezpłatnego, o którym mowa w art. 17 ust. 2a Karty Nauczyciela. Oceny pracy nauczyciela za okres dotychczas odbytego przygotowania do zawodu nauczyciela dokonuje się w tym przypadku w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia zakończenia przez nauczyciela świadczenia pracy w tej szkole.
Tabela: Obowiązkowa ocena pracy w trakcie przygotowania do zawodu nauczyciela
(ocena jest wydawana także przed upływem roku od dnia dokonania oceny poprzedniej)
Kiedy dokonać oceny pracy |
Czas na dokonanie oceny pracy |
Podstawa prawna |
W drugim roku przygotowania do zawodu |
|
art.6a ust. 1da, ust. 1dh i ust. 2 Karty Nauczyciela |
W ostatnim roku przygotowania do zawodu |
||
W przypadku ustania stosunku pracy nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu |
|
art. 6a ust. 1db i ust. 1dh Karty Nauczyciela |
W przypadku udzielenia urlopu bezpłatnego, o którym mowa w art. 17 ust. 2a Karty Nauczyciela w trakcie przygotowania do zawodu |
|
art. 6a ust. 1dc i ust. 1dh Karty Nauczyciela |
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- czy każdy nauczyciel początkujący otrzymuje ocenę pracy po rozwiązaniu stosunku pracy,
- kiedy dokonuje się oceny pracy nauczyciela dyplomowanego,
- czy dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela kontraktowego, który odchodzi z pracy,
- kiedy zawiadomić nauczyciela o wszczęciu procedury oceny pracy w związku z ustaniem zatrudnienia,
- jak doręczyć ocenę pracy nauczycielowi, który już nie pracuje w szkole,