Księgę uczniów prowadzi szkoła dla swoich uczniów. Wpisów w księdze uczniów dokonuje się chronologicznie według dat przyjęcia uczniów do szkoły.
Do 30 kwietnia dyrektorzy placówek, w których odbywa się roczne przygotowanie przedszkolne muszą przekazać rodzicom informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
Dyrektor szkoły podstawowej, w rejonie której dziecko mieszka, może odroczyć obowiązek szkolny, jeżeli „ważne przyczyny” kwalifikują dziecko do odroczenia tego obowiązku. Na temat zasad oceniania i odraczania obowiązku przygotowania przedszkolnego przeczytaj w poradzie!
Obowiązek realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat.
Czytelnik zwrócił się prośbą o wyjaśnienie sytuacji dotyczącej 6-latka w okresie „przejściowym”: „Dziecko rozpoczęło naukę w bieżącym roku szkolnym - uczęszczało przez pierwszy semestr do klasy pierwszej. Trzy dni przed feriami zimowymi dziewczynka nie przyszła już do szkoły. Mama poinformowała, że zabrała dziecko do oddziału przedszkolnego. Wiem, że nie można dziecka cofnąć. Matka powołuje się na ministerstwo- tam udzielili jej odpowiedzi, że sama decyduje o swoim dziecku. Chcę jako dyrektor poinformować rodziców na piśmie, że zrobili to niezgodnie z prawem. Co w takim piśmie powinno się znaleźć, na co mam się powołać?” Ekspert z kuratorium rozważa problem i możliwość cofnięcia sześciolatka do zerówki.
W okresie „przejściowym”, tj. do czasu obniżenia wieku obowiązku szkolnego do lat sześciu, mamy sytuację nietypową. Nie jest zatem jednoznaczne, czy ta sama zasada obowiązuje wobec dzieci sześcioletnich, których rodzice dobrowolnie wcześniej zapisali do szkoły, bowiem ich dzieci nie miały jeszcze ustawowego obowiązku szkolnego rozpoczęcia nauki w szkole.
Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi organizacji indywidualnego nauczania i indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego. Ekspert z kuratorium opisuje krok po kroku etapy organizacji, z omówieniem sposobu realizacji indywidualnego nauczania i przygotowania przedszkolnego. Ten „gotowiec” ułatwi postępowanie i uporządkuje liczne przepisy!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.