Zamawiający zamieszcza w rocznym sprawozdaniu z zamówień publicznych informacje o udzielonych zamówieniach. Dotyczy to takich postępowań, w których w danym roku kalendarzowym zawarł umowę w sprawie zamówienia. Sprawdzamy, co uwzględnić w sprawozdaniu z zamówień publicznych w szkole.
Wzór i zakres informacji w sprawozdaniu z zamówień publicznych
Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nakładają na zamawiającego obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach (art. 82 ustawy). Zakres informacji wraz ze wzorem sprawozdania rocznego jest określony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z 20 grudnia 2021 r. Zamawiający przekazuje sprawozdanie Prezesowi Urzędu w terminie do 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
Sprawozdanie to nie obejmuje swoim zakresem wszystkich wydatków zamawiającego, a jedynie te, które stanowią zamówienie publiczne. Określając zakres obowiązku sprawozdawczego, należy zatem kierować się definicją zamówienia publicznego zawartą w art. 7 pkt 32 ustawy Pzp. Pod tym pojęciem rozumiemy odpłatną umowę między zamawiającym i wykonawcą, której przedmiotem było nabycie przez zamawiającego od wybranego wykonawcy robót budowlanych, dostaw lub usług.
Zamawiający zobowiązany jest wykazać w sprawozdaniu całkowitą wartość umów zawartych w roku, którego dotyczy sprawozdanie. Również w przypadku, gdy umowa nie została jeszcze w całości wykonana, a zamawiający nie wydatkował całej kwoty.
Z artykułu dowiesz się:
Czy do sprawozdania z zamówień publicznych należy wykazać zamówienia w ramach dostawy posiłków dla uczniów z innej szkoły? Jak się okazuje, dostawy świadczone przez jedną szkołę na rzecz drugiej na podstawie porozumienia nie stanowią zamówienia publicznego. Dlatego nie podlegają ujawnieniu w sprawozdaniu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.