Nauczyciele zatrudnieni na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, którzy w grudniu uzyskali stopień nauczyciela mianowanego, od stycznia z mocy prawa są zatrudnieni na podstawie mianowanie. Sprawdź, jakie dokumenty należy przekazać nauczycielowi po przekształceniu umowy w mianowanie.
Nauczyciel mianowany i dyplomowany powinni być zatrudnieni na podstawie mianowania. Wyjątkiem jest brak możliwości zapewnienia pełnego wymiaru zajęć oraz zatrudnienie na zastępstwo lub z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie następuje w trzech przypadkach. Sprawdź jakich. Dowiedz się także, kiedy mimo uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego – stosunek pracy nie ulegnie przekształceniu w mianowanie.
7 warunków zatrudnienia na podstawie mianowania – wszystkie muszą być spełnione
Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
Przekształcenie umowy w akt mianowania w kolejnym miesiącu
Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Od 1 września 2022 r. część nauczycieli podlega obowiązkowej ocenie pracy m.in. w przypadku rozwiązania stosunku pracy czy przeniesienia do innej szkoły. Sprawdź, czy dyrektor szkoły ma obowiązek dokonać oceny pracy nauczyciela, który przechodzi na urlop zdrowotny.
Jeżeli jest możliwość zapewnienia pełnego wymiaru zajęć na czas nieokreślony nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, zatrudnia się go na podstawie mianowania. Pobierz wzór aktu mianowania nauczyciela.
Zgodnie z art. 35 ust. 5 Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły może skierować nauczyciela mianowanego na badanie okresowe lub kontrolne z własnej inicjatywy w każdym czasie. Użyte przez ustawodawcę sformułowanie „nauczyciela mianowanego” budzi wątpliwości czy przepis ten dotyczy również nauczyciela dyplomowanego?
Karta Nauczyciela przewiduje dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli, a także tzw. nauczyciela początkującego czyli bez stopnia awansu zawodowego. W nowym systemie awansu obowiązującym od 1 września 2022 r. uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego wiąże się z koniecznością przepracowania odpowiedniego okresu oraz przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego. Karta Nauczyciela przewiduje jednak możliwość uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego z mocy prawa. Poznaj podstawowy podział stopni awansu zawodowego nauczycieli i sprawdź, kto może otrzymać stopień awansu bez odbywania przygotowania do zawodu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli wymienia wymagania, które musi spełnić nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego. Często nauczyciele zdobywają dodatkowe umiejętności, będące jednocześnie wymaganiami na dany stopień awansu zawodowego, jeszcze przed rozpoczęciem stażu. Sprawdź, czy można je wskazać na potwierdzenie spełnienia tych wymagań.
Podwyżki dla nauczycieli, gwarancja minimalnego dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł i jednorazowy dodatek dla nauczycieli stażystów – takie zmiany w wynagrodzeniu nauczycieli wejdą w życie 1 września 2019 r. Jednocześnie, uchylone zostaną przepisy, które miały wprowadzić dodatek za wyróżniającą pracę.
Utarło się przekonanie, że nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania korzystają z większej ochrony przed zwolnieniem z pracy z przyczyn organizacyjnych, niż ci, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Nie jest to do końca prawdą. O tym, kto pozostanie w zatrudnieniu powinien zdecydować ogół kryteriów doboru do zwolnienia.
Pobierz wzór nowej karty oceny pracy dla nauczyciela dyplomowanego, uwzględniającej uzasadnienie obejmujące odniesienie się do poziomu spełnienia przez nauczyciela poszczególnych kryteriów oceny pracy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.