nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego

Świadczenie na start dla nauczycieli początkujących

Świadczenie na start dla nauczycieli początkujących – komu wypłacić

Świadczenie na start to jednorazowy dodatek w wysokości 1.000 zł dla nauczycieli początkujących, jednakże nie dla wszystkich. Sprawdź, kto ma prawo do świadczenia na start.

Świadczenie na start – nie w każdej szkole

Prawo do świadczenia na start określone jest w art. 53a Karty Nauczyciela. Przepis ten ma zastosowanie tylko w placówkach, do których Kartę Nauczyciela stosuje się w pełni tj. wymienionych w art. 1 ust. 1 Karty Nauczyciela.  Dodatek na start wypłacają zatem jedynie szkoły, przedszkola i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej. Nauczyciele realizujący awans zawodowy w innych szkołach i placówkach tj.:

  • publicznych niesamorządowych,
  • niepublicznych

    nie otrzymają takiego świadczenia. W szkołach tych Kartę Nauczyciela stosuje się bowiem w bardzo ograniczonym zakresie wynikającym z art. 91b ust. 2 Karty Nauczyciela. Nie ma w tym zakresie art. 53a Karty Nauczyciela regulującego świadczenie na start.

Świadczenie na start – nie dla każdego nauczyciela początkującego

Świadczenie na start przysługuje nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu. Takie przygotowanie odbywa nauczyciel początkujący czyli bez stopnia awansu zawodowego, który:

  • jest zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć,
  • zajmuje stanowisko zgodnie z kwalifikacjami lub jest zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela (art. 9a ust. 2 Karty Nauczyciela).

 

Przygotowanie do zawodu odbywa również nauczyciel zatrudniony w więcej niż jednej szkole w wymiarze poniżej 1/2, pod warunkiem, że łączny wymiar zajęć tego nauczyciela to minimum połowa. W takim przypadku organ sprawujący nadzór pedagogiczny wyznacza dyrektora szkoły, który wykonuje czynności związane z odbywaniem przez nauczyciela przygotowania do zawodu nauczyciela, w tym powołuje mentora, dokonuje oceny pracy nauczyciela oraz wskazuje nauczycielowi właściwy organ do złożenia wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Świadczenie na start wypłaci jednak wówczas szkoła wskazana przez nauczyciela, jako podstawowe miejsce zatrudnienia (zob. niżej).

Pobierz wzór informacji o rozpoczęciu przygotowania do zawodu>>

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • komu wypłacić świadczenie na start,
  • w jakim terminie wypłacić dodatek na start,
  • czy świadczenie na start można wypłacić w trakcie roku szkolnego,
  • które placówki wypłacają świadczenie na start,
  • czy po przejściu z placówki niepublicznej do samorządowej nauczycielowi wypłaca się dodatek na start,
  • czy nauczyciel składa wniosek o świadczenie na start.
Zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego

Wszystko o zatrudnieniu nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego

Co do zasady nauczyciel potrzebuje przygotowania pedagogicznego, aby zostać zatrudniony w szkole. Jest jednak wyjątek, który pozwala na zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego a nawet na rozpoczęcie przez niego przygotowania do zawodu przed awanse zawodowym na stopień mianowanego. Sprawdź, jak w praktyce wygląda zatrudnienie i awans zawodowy nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego.

Warunki zajmowania stanowiska nauczyciela

Stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:

  1. spełnia wymogi kwalifikacyjne tj. posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
  2. przestrzega podstawowych zasad moralnych;
  3. spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu (art. 9 Karty Nauczyciela).

Wymogi kwalifikacyjne nauczycieli są uregulowane w odrębnym rozporządzeniu MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Wśród tych wymogów wymienia się przygotowanie pedagogiczne.

Czym jest przygotowanie pedagogiczne

Przygotowanie pedagogiczne zostało zdefiniowane w rozporządzeniu MEN z 1 sierpnia 2022 r. Otóż jest to nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze co najmniej 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia. W tym także należy brać pod uwagę pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną co najmniej 150 godzin.

Zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego – wzór umowy

W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenialecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego pierwszym roku pracy (art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela). W umowie o pracę należy więc zawrzeć zobowiązanie do uzupełnienia przygotowania pedagogicznego w pierwszym roku pracy nauczyciela.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • na podstawie jakiej umowy zatrudnić nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego,
  • na jak długo zawrzeć umowę,
  • co w przypadku, gdy nauczycie nie uzyska przygotowania pedagogicznego,
  • czy nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego realizuje awans zawodowy,
  • czy nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego otrzyma świadczenie na start i dodatek wiejski.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql