W szkole, przedszkolu i placówce oświatowej można zatrudnić nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego. Z nauczycielem takim zawiera się umowę o pracę na czas określony na 2 lata szkolne, o ile zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w pierwszym roku pracy (art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela). Sprawdzamy, czy nauczycielowi bez przygotowania pedagogicznego zatrudnionemu w tym szczególnym trybie wypłaca się dodatek wiejski.
Zmiany w zakresie zawodów technika księgarstwa i technika przemysłu drzewnego rodzą konieczność ustalenia nowych wymogów niezbędnych do uzyskania kwalifikacji zawodowych. Sprawdź, jakie dokumenty będą niezbędne do uzyskania kwalifikacji w tych zawodach.
Kolejny projekt rozporządzenia MEN dotyczy tym razem organizacji egzaminu zawodowego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Sprawdzamy, jakie nowości planuje w tym zakresie wprowadzić resort edukacji.
Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła informatory o egzaminach: ósmoklasisty i potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Można je pobrać ze strony CKE.
Przepisy dotyczące egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zostały dostosowane do nowego ustroju szkolnego. Jednocześnie weszły w życie niewielkie zmiany dotyczące głównie dokumentacji związanej z egzaminem.
Od 1 września 2017 r. podstawą do przeprowadzenia analizy kwalifikacji kandydatów będzie nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Bez zmian pozostają jednak wymagania określone w Karcie Nauczyciela, zgodnie z którymi stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.
Projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie uwzględnia zmiany ustroju szkolnego, czyli wprowadzenie 3-letniej branżowej szkoły I stopnia oraz 2-letniej branżowej szkoły II stopnia. Sprawdzamy, jakie zmiany przewiduje!
Już obowiązuje rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Dodano do niego, albo raczej przywrócono, wzór świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
12 kwietnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MEN modyfikująca wygląd znaku graficznego Polskiej Ramy Kwalifikacji, używanego przez instytucje certyfikujące. Nowelizacja ma charakter porządkujący i stanowi udogodnienie techniczne dla instytucji certyfikujących.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.