Zarówno dyrektor jak i inny nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą może zrezygnować z tej funkcji. Rezygnacja stanowi przesłankę odwołania z funkcji kierowniczej.
Nowe rozwiązania prawne pozwalają na rezygnacje z konkursów i przedłużenie kadencji dyrektora aż do 31 sierpnia 2026 r. Nie są to jednak jedyne warianty, jakie ma organ prowadzący. Sprawdź, jak zastosować każdy z nich i jakie warunki należy spełnić. Przekonaj się jak może wyglądać przedłużenie kadencji dyrektora szkoły na nowych zasadach.
Nie jest dopuszczalne powierzenie funkcji dyrektora bez konkursu z pominięciem porozumienia z organem nadzoru pedagogicznego w sprawie osoby kandydata. Co istotne to porozumienie musi nastąpić jeszcze przed powierzeniem. Takie wnioski można wysnuć z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 8 grudnia 2020 r.
Powierzenie stanowiska kierowniczego w szkole publicznej oraz odwołanie z niego następuje w trybie przewidzianym w ustawie o systemie oświaty. Nie ma możliwości odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w szkole za wypowiedzeniem z końcem roku szkolnego z inicjatywy dyrektora szkoły. Jeśli wicedyrektor szkoły lub inna osoba, której powierzono stanowisko kierownicze w szkole nie wywiązuje się ze swoich zadań prawidłowo lub nie spełnia wymagań dyrektora szkoły, są 3 możliwości odwołania jej z pełnionej funkcji. Sprawdź jakie!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.