Liczbę wicedyrektorów w zespole szkół określa organ prowadzący. Sprawdź, czym kieruje się ten organ, ustalająć ilu wicedyrektorów będzie zatrudnionych.
Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym, w tym przydział godzin poszczególnym nauczycielom przygotowuje dyrektor szkoły w projekcie organizacji na dany rok szkolny, który zatwierdza organ prowadzący w terminie do 30 maja każdego roku. Możliwe jest wprowadzenie zmian w organizacji w trakcie roku szkolnego. Przekonaj się, czy można w ten sposób odebrać nauczycielom godziny ponadwymiarowe i czy mogą oni domagać się przydzielenia tych godzin na drodze sądowej.
O tym, o której godzinie rozpoczynają się zajęcia w szkole decyduje dyrektor ustalając tygodniowy rozkład zajęć na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły.
Przy ustalaniu planu lekcji (tygodniowego rozkładu zajęć) konieczne jest uwzględnienie zasad ochrony zdrowia i higieny pracy (§ 10 ust. 3 załącznika nr 2 do rozporządzenia MEN z 21 maja 2001 r.). Wymagania stawiane przed planem uszczegóławiają wskazania Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawującej nadzór nad warunkami higieny procesów nauczania i wychowania (art. 4 ustawy z 14 marca 1985 r.).
Organizacja pracy szkoły niezgodna z zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym, np. zmiana przeznaczenia przydzielonych środków, jest działaniem niezgodnym z prawem (naruszenie dyscypliny budżetowej).
Nie. W świetle obowiązujących przepisów rada pedagogiczna nie ma kompetencji do wyrażania (nie wyrażania) zgody na przydział godzin ponadwymiarowych nauczycielom. Dowiedz się, czy poszczególni nauczyciele mogą odmówić realizowania godzin ponadwymiarowych, by inni nauczyciele mogli zachować pracę w szkole!
Problem nie lokalizuje się w przepisach o ochronie danych osobowych, lecz w rozumieniu kompetencji rady pedagogicznej, a także autonomii dyrektora. Rada ma prawo i obowiązek opiniować organizację pracy szkoły.
Szkoła nie może funkcjonować bez ważnego, zatwierdzonego przez organ prowadzący arkusza organizacji pracy szkoły. Gdyby organ prowadzący nie zatwierdził arkusza organizacyjnego szkoły, a szkoła funkcjonowałaby dalej bez niego - działałaby nielegalnie.
Obowiązujące przepisy prawa nie regulują kwestii zasad określania liczby pracowników administracji i obsługi w szkołach. Decyzja w tym zakresie należy do organu prowadzącego. Sprawdź zasady ustalania liczby pracowników w szkole oraz kompetencje dyrektora szkoły i organu prowadzącego w tym zakresie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.