Rozkład czasu pracy pracownika szkoły może być zmodyfikowany w zależności od potrzeb szkoły lub oczekiwań pracownika. To samo dotyczy rozkładu zajęć nauczyciela. Sprawdź, jak wprowadzić takie zmiany w odniesieniu do pracowników niepedagogicznych i nauczycieli.
Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy niż okres rozliczeniowy. Taki okres musi obejmować co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład (art. 129 § 3 Kodeksu pracy).
Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli więc rozkład czasu pracy pracownika nie jest elementem jego umowy o pracę lub nie został konkretnie ustalony w regulaminie pracy, to jego zmiana może nastąpić w drodze polecenia służbowego, do którego pracownik ma obowiązek się zastosować.
Przepisy nie przewidują konieczności uzyskania zgody nauczyciela na zmianę rozkładu zajęć. Organizacja pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych wymaga jedynie opinii rady pedagogicznej (art. 70 ust. 2 pkt 1 Prawa oświatowego). Jeżeli dyrektor przedstawi nowy rozkład zajęć do zaopiniowania radzie pedagogicznej, to nawet w przypadku opinii negatywnej może go wprowadzić.
Reasumując, zmiana rozkładu czasu pracy nie wymaga zgody pracownika i może nastąpić w drodze polecenia służbowego pracodawcy. Jeżeli dotyczy to nauczyciela, konieczne jest uzyskanie opinii rady pedagogicznej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń