Nauczycielowi pełniącemu funkcje ławnika przysługuje zwolnienie od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie. Co jednak ważne, za czas zwolnienia nauczyciel nie otrzymuje wynagrodzenia. Możliwe jest jednak takie zorganizowanie pracy, aby do takiego zwolnienia nie musiało dochodzić. Na podstawie art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor może zgodzić się na ustalenie nauczycielowi czterodniowego tygodnia pracy. Nie jest to jednak obligatoryjne. Sprawdź szczegóły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ustawa o Sądzie Najwyższym przewiduje w art. 68 § 1, że ławnik Sądu Najwyższego może zostać wyznaczony do udziału w rozprawach w wymiarze nie większym niż 20 dni w roku.
Z kolei art. 68 § 2 tej samej ustawy przewiduje, że ławnik Sądu Najwyższego otrzymuje rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie, którymi są:
Zgodnie z art. 172 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, pracodawca zatrudniający ławnika jest obowiązany zwolnić go od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie. Z kolei według art. 172 § 2 za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Z przywołanych przepisów wynika z całą pewnością obowiązek zwolnienia od pracy nauczyciela będącego ławnikiem na czas wykonywania czynności w sądzie.
Obowiązek zwolnienia nauczyciela od pracy w szkole nie oznacza jednak obowiązku wprowadzenia na stałe szczególnej organizacji pracy. Zwłaszcza, że na bazie przepisów można stwierdzić, że konieczność zwolnienia może powstać w każdym dniu roboczym. Nie można z góry przewidzieć, że taka konieczność zawsze będzie przypadała w tym samym dniu tygodnia.
Niezależnie jednak od powyższego istnieje możliwość ustalenia nauczycielowi czterodniowego tygodnia pracy. Podstawą jest art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela, który stanowi, że nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy.
Nauczycielom dokształcającym się, odbywającym szkolenie branżowe, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole, dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.
Z pewnością wykonywanie funkcji ławnika mieści się w pojęciu innych ważnych społecznie zadań. Na tej podstawie można nauczycielowi ustalić czterodniowy tydzień pracy, na przykład od poniedziałku do czwartku.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń