Wydawało się, że to strona samorządowa będzie chciała zablokować zmiany w Karcie Nauczyciela, bowiem wypracowany kompromis dalece odbiegał od zaproponowanych rozwiązań. Samorządy jednak pozytywnie zaopiniowały projekt zmian, zaznaczając przy tym, że niestety proponowane rozwiązania nie mają charakteru zmian systemowych, a szkoda. Poznaj opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat zmian w Karcie Nauczyciela.
Z aprobatą przyjęto zmiany dotyczące zasad udzielania urlopów wypoczynkowych w szkołach feryjnych tj. przyznanie nauczycielom prawa do 47 dni roboczych urlopu wykorzystywanego zgodnie z planem urlopów. Zaproponowano jednak przyznanie nauczycielom prawa do 3 dni urlopu na żądanie
Więcej na temat planowanych zmian dotyczących urlopu wypoczynkowego w artykule „Urlop wypoczynkowy już nie tylko w ferie”.
Samorządy pozytywnie oceniły propozycję wzmocnienia pozycji rady rodziców w procedurze awansu zawodowego nauczycieli poprzez zasięganie jej opinii przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela i dyrektora szkoły, a także umożliwienie brania udziału w komisjach egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli, w roli obserwatorów.
Ministerstwo edukacji zaproponowało przeniesienie postępowania dyscyplinarnego z kuratorów oświaty do organów prowadzących. Zdaniem resortu edukacji takie rozwiązanie pozwoli, by nauczyciele byli sądzeni za przewinienia dyscyplinarne w organie, który jest bliżej szkoły.
Więcej na temat planowanych zmian dotyczących postępowania dyscyplinarnego w artykule „Postępowanie dyscyplinarne także w szkołach niepublicznych”.
Choć rozwiązania dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia zaproponowane przez ministerstwo odbiegają od postulatów samorządowców, przedstawione regulacje są „mniejszym złem” i częściowo wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, w związku z tym zostały ocenione pozytywnie.
Więcej na temat planowanych zmian dotyczących urlopu dla poratowania zdrowia w artykule „Urlop dla poratowania zdrowia - rok w całej karierze”.
Resort edukacji zaproponował, aby awans przeprowadzał organ prowadzący, zaś przedstawiciele kuratorium oświaty brali udział w komisjach awansowych jedynie w charakterze obserwatorów.
Więcej na temat planowanych zmian dotyczących awansu zawodowego w artykule „Awans zawodowy - bez udziału kuratorium”.
Pozytywnie oceniono zmianę wysokości odpisu na doskonalenie zawodowe z 1%, na taki jak w ustawie okołobudżetowej na 2013 r. , czyli do 1% ale nie mniej niż 0,5% planowanych rocznych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Samorządy postulują jednak o inną alokację środków w puli na doskonalenie w sposób umożliwiające wydatkowanie więcej niż 20% całej puli na doradztwo metodyczne
Samorządy chcą, aby z Karty Nauczyciela został w ogóle wykreślony art. 30a, który obliguje gminy do ustalania średnich wynagrodzeń w podległych szkołach, a w przypadku nieosiągnięcia określonych stawek, wypłacania dodatków uzupełniających.
Więcej na temat planowanych zmian dotyczących dodatku uzupełniającego w artykule „Dodatek uzupełniający tylko dla nauczycieli efektywnie świadczących pracę”.
Resort edukacji zaplanował likwidację części dodatków socjalnych dla nauczycieli, zostawiając jednak prawo do dodatku wiejskiego w wysokości 10% kwoty bazowej z 2013 r.
Więcej na temat planowanych zmian dotyczących dodatków socjalnych w artykule „Obniżenie dodatku wiejskiego i likwidacja dodatków socjalnych”.
Wbrew opinii związków zawodowych, że organy prowadzące chcą ingerować w czas pracy nauczycieli, strona samorządowa wcale nie jest przekonana czy zaproponowane przez ministerstwo edukacji rozwiązanie ma w ogóle sens.
Więcej na temat planowanych zmian dotyczących rozliczania czasu pracy nauczycieli w artykule „Ewidencja czasu pracy nauczycieli - nadal nie obejmie wszystkich czynności”.
Właściwie nie byłoby prostszego zadania niż wydanie i uzasadnienie opinii negatywnej, z której ucieszyłoby się przede wszystkim środowisko nauczycielskie, lecz również część środowisk samorządowych. Taka postawa pokazałaby, że samorządy są nieugięte, lecz z drugiej strony zablokowałaby jakiekolwiek zmiany w Karcie Nauczyciela.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń